Erdoğan-Putin telefon görüşmesi

Erdoğan-Putin telefon görüşmesi

6 Mart 2022 Pazar  |   Günlük

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 1 saate yakın süren bir telefon görüşmesi yaptı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Erdoğan, Ukrayna sorununun bir an evvel barışçı yöntemlerle çözümü konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirtti. 

Acil bir genel ateşkesin bölgedeki insani endişeleri gidermenin yanında, siyasi çözüm arayışlarına da fırsat vereceğini belirten Erdoğan, “Hep birlikte barışın yolunu açalım” çağrısını yineledi. Erdoğan, ateşkesin sağlanması, insani koridorların açılması ve bir barış anlaşmasının imzalanması için acilen adım atılmasının önemini vurguladı. Ukrayna tarafıyla ve diğer ülkelerle sürekli temas halinde olduğunu ifade eden Erdoğan, kapsamlı müzakerelerin yapılması ve netice alınması için çabalarını sürdüreceğini dile getirdi. 

Görüşmeye ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamadaysa, Putin'in Erdoğan'a "Rusya Ukrayna ve yabancı ortaklarıyla diyaloğa hazır" dediği aktarıldı. Putin'in, 'Ukraynalı müzakerecilerin daha yapıcı bir yaklaşım benimsemesi ve gerçekliği dikkate alması gerektiğini' söylediği belirtti. 

Kremlin açıklamasında, Putin'in 'Ukrayna'daki askeri operasyonun planlarına uygun ilerlediğini' söylediği de aktarıldı. Buna göre Putin Erdoğan’a, operasyonun ancak Kiev’in askeri eylemlerine son vermesi ve Rusya’nın taleplerini kabul etmesi halinde duracağını da söyledi. 

Açıklamada, "Özel harekatın plana ve programa uygun olarak yürütüldüğü vurgulandı" denildi. 

Putin ayrıca, Türk vatandaşlarının çatışma bölgelerinden güvenli bir şekilde tahliyesi için gerekli tüm yardımı sağlamaya hazır olduğunu vurguladı. 

Kremlin, "Erdoğan'ın bazı Batılı ülkede hız kazanan Rus kültürüne ve figürlerine karşı yürütülen olumsuz kampanya hakkında da eleştirisini dile getirdiğini" vurguladı.

(TürkRus.Com)