Erdoğan, hayvan hakları ve medya

Erdoğan, hayvan hakları ve medya

9 Şubat 2021 Salı  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın hayvan hakları konusundaki sözleriyle ilgili olarak medyada çıkan manipülatif haberleri mercek altına aldı:

"Şaka gibi ama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bütün talimatlarını hiç geciktirmeden yerine getiren bürokratlar ve siyasiler, hayvan hakları yasası konusunda yıllardır onu dinlemiyorlar; “geciktirmeyin” talimatını bir türlü yerine getirmiyorlar! 

Böyle bir hava yaratılıyor. Nitekim HAYTAP Genel Başkanı A. Kemal Şenpolat da “Erdoğan, 2011’de Dolmabahçe Sarayı’nda yaptığımız toplantıda sözler vermişti. Aradan 7 yıl geçti. Ama bürokratlar maalesef onu dinlemiyorlar. Dinleselerdi bu yasa bir gecede bile geçebilirdi” diye konuşuyor.

Hayvan haklarıyla ilgili yasa çalışmalarını konu alan haberleri okuyanlar, eminim Şenpolat’a hak verecektir. Medyaya bakılırsa, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu yasa çalışmasını yakından izliyor; TBMM’den hızla geçirilmesini istiyor, sürekli talimatlar yağdırıyor; medyadaki haberler hep aynı bilgiyi yineleyip duruyor: 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP MYK toplantısında gelecek dönemde ele alınacak yasal düzenlemelerle ilgili bilgi alırken konu Hayvan Hakları Yasası'na geldi. Erdoğan, “Bu yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın’ dedi. Erdoğan, ‘İnsanlıktan nasibini almamış, bu vicdansızları her gün görüyoruz. Bu nedir böyle’ diyerek tepki gösterdi.” (19 Kasım 2018 / Hürriyet)  

Hürriyet’in bu haberi, daha sonra neredeyse bütün medya kuruluşlarında yayımlandı. Bunun üzerine teklifin hızla Meclis’e geleceğinden umutlandı hayvanseverler."

Yazının devamı için tıklayın