'Erdoğan giderse ilişkiler bozulur'

'Erdoğan giderse ilişkiler bozulur'

21 Eylül 2022 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardan ayrılması halinde Türk-Rus ilişkilerinin bozulacağını ileri sürdü.

Rus TV Tsentr kanalında konuşan Puşkov, Türkiye'de gelecek yıl cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını hatırlatarak, "Ülkemizde Erdoğan'a yönelik farklı yaklaşımlar olabilir. Fakat iktidardan gitmesi durumunda Türkiye'nin Rusya'ya yönelik politikaları olumsuz anlamda değişecek" dedi. 

Erdoğan sonrası Türk-Rus ilişkilerinin ne kadar kötü olabileceği konusunda Puşkov, "Bunun düzeyini tartışabiliriz. Fakat iyi olmayacağı kesin" diye konuştu.

Son zamanlarda Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginliğe de değinen Rus Senatör, “Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bu konu çok güncel. Erdoğan'ın bağımsız politikaları ABD'yi çileden çıkarıyor. Washington çoktandır onun gitmesini istiyor ama Erdoğan çetin ceviz. Seçimler öncesi Erdoğan'ın Yunanistan'la gerginlik kartını oynaması da tesadüf değil " dedi.

Geçen ay da Rusya'nın önde gelen Türkologlarından Doç. Dr. Vladimir Avatkov, Türk muhalefetine desteğin giderek arttığını, bu nedenle 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iktidar partisi AKP için kolay olmayacağını söylemişti.

Muhalefet partilerinin Rusya'nın çıkarları için risk oluşturduğunu iddia eden Avatkov, "Bu konuda büyük riskler var. Sadece Türkiye içindeki istikrarsızlık değil; Erdoğan'a karşı birleşen partilere bakarsak Rusya'nın çıkarları açısından da büyük riskler var" demiş ancak ayrıntıya girmemişti. 
 

Etiketler:  Rusya