Erdoğan fotoğrafı mı ruhsatsız gaz tüpleri mi?

Erdoğan fotoğrafı mı ruhsatsız gaz tüpleri mi?

14 Ağustos 2021 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Rafael Sadi

Sözcü, a Haber ve Anadolu Ajansı’nın İsrail’i karalama çabası pek de başarılı olmadı aslında. 

Bu medya kuruluşları Doğu Yeruşalayim’de Şaşelet sokağında bir kafesi olan Emad Abu Hadice isimli işletme sahibine İsrail polisi tarafından dükkanında Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı asılı olduğu için para cezası kesildiği iddiasını haber yaptılar. 

Ben 30 senedir İsrail’de yaşayan ve iş yerinde İsrail ve Türk bayraklarını şerefle dalgalandıran, Atatürk ve hatta Sayın Erdoğan ve Sayın Ahmet Necdet Sezer’in fotoğraflarını, ayrıca rahmetli Şimon Peres’in de benimle fotoğrafını bulundurduğum için bu haberin doğru olamayacağını düşündüm. Olayı gerek Yeruşalayim (Kudüs) Belediyesi Basın Sözcüsü Sayın İsrael Tal Saranga’ya ve İsrail Polisi Yeruşalayim (Kudüs) Basın Sözcüsü Sayın Roni Markoviç’e mail ile yazılı olarak ilettim ve doğrusunun ne olduğunu sordum. 

Yeruşalayim Belediyesi vakit kaybetmeksizin Basın Sözcülüğü ofisinden Daniel Bey aradı ve olayı inceleyerek bana döneceklerini belirtti. 

10 dakika sonra aradı ve “Biz belediye olarak bu dükkana ceza falan kesmedik. Muhtemelen polis kesmiş olabilir ancak Erdoğan’ın veya Arafat’ın bile fotoğrafı olsa bu yüzden ceza kesilmiş olamaz. Lütfen polis ile görüşün” dedi. 

Yeruşalayim polisinin basın sözcüsünü telefonda yakalamak bayağı meşakkatli bir konudur. Bu sefer bazı ilişkileri devreye sokarak iletişim birimi yetkililerinden birine ulaştım ve 10 dakika içinde neden ceza kesildiğini anlayabildim. 

Söz konusu iş yerinin çalışma ruhsatı olmadığı gibi aynı zamanda iş yerinde ruhsatsız gaz tüpleri bulundurmaktan ceza kesmişler. 

Erdoğan’ın fotoğrafı söz konusu polis incelemesinde konu edilmiş ve neden bunu bulundurduğunu sorunca da," Bu adama hayranım" demiş Sayın Emad Abu Hadice. Polis de," Doğru sevebilirsin ama bu ülkenin başbakanı Benett’tir" demiş. Tabii ki bu ifadelerin soruşturma ve ruhsatsız iş yeri ve izinsiz bulundurulan gaz tüpleri ile ilgisi pek yok ama olay aynen bu şekilde cereyan etmiş ve polis raporunda da bu şekli ile yer almış. 

Polis yetkilisi bu bilgiyi verirken konunun aslında İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlıklarınca da incelendiğini ve söz konusu raporun Türkiye’deki İsrail Maslahatgüzarı’na da iletildiğini beyan ettiler. 

Ben de kendilerinden bilgi talep ettim tabii ancak dün cumaydı ve elçilik çalışmıyordu. Gelirse ekleriz.  

Saygılar

Etiketler:  Rafael Sadi