Enerjiyi tüm bedene dağıtabilmek

Enerjiyi tüm bedene dağıtabilmek

23 Mayıs 2021 Pazar  |   Serbest Kürsü

Melek Ay

Batı tıbbının kadavralar üzerinde çalışmalar yürüterek yıllardır insan bedeni hakkında bilim dünyasına katkıda bulunduğunu biliyoruz. Bedeni parça parça anlamaya çalışmak ve aktarmak elbette kıymetlidir.  

Artık günümüzde Batı tıbbı ve bilim dünyası enerji bedenini de anlamaya çalışıyor. Yani ölü bir beden üzerinden işleyişi kavramakta ne kadar eksik kalındığı fark edildi. Yaşayan bir beden üzerinden çalışmaların yürütülmeye ve antik ve doğal sağlık sistemi olan “Ayurveda” gibi kadim bilgilerden de yararlanılmaya başlanılmış olması gerçekten harika. Eskinin bilgeliği ve yeninin teknolojisi bir arada… 

Tarihi süreçte, antik Doğu tıbbına bakıldığı zaman genellikle yaşayan, nefes alan insanların incelendiği, insan enerjisinin akışı hakkında fikirler ve tedaviler geliştirildiği söylenebilir. Tüm sistemin çıkış noktası hastalıkların önlenmesi adına bedeni anlamak ve tanımak üzerinedir. 

Antik Hint yazıtları olan “Vedalar”dan günümüze bu doğurgan ve yenilikleri kucaklayarak gelişen sistemde fiziksel, ruhsal, zihinsel bedenlerin anlaşılması için yaşam enerjisi “Prana” üzerine çok fazla gözlem ve deneyler yapılmıştır. Bedende 72.000’den fazla enerji kanalı, “Nadi” vardır. Bu kanallardan akan enerji sistemini anlamaya çalışmak, "öz"ün özüne, oradan sonsuza doğru uzanan bir yolculuktur denilebilir.  

Basit bir model izleyecek olursak; bir şeyi alırız, bu ister yiyecek, su ister bilgi, deneyim olsun önce işleriz. Sonra bu işlem sonucu besin veya bilgileri emeriz. Emdikten sonra ihtiyacınız olmayan şeyler var ise ortadan kaldırırız ve fiziksel-ruhsal-zihinsel bağlantılar ile büyürüz.  

Aslında “Vayu”lar da bu modeli anlatıyor. Yoga geleneğine göre, vücuttan geçen ve fizyolojik işleyişini organize eden beş ana yaşamsal güç akımı vardır. Bunlara “Pancha Vayu” denildiğinden bahsetmiştik.  

Bugün “Pancha Vayu” lardan üçüncüsü olan “Vyana Vayu” dan söz edeceğiz.  

“Vyana Vayu” : 

• Dışa doğru hareket eden hava anlamındadır. Dairesel, titreşen bir hareketle dışa doğru hareket eder. 

• Kalp ve akciğerlerde bulunur. Genişler ve daralır. Aşağı ve yukarı doğru bükülür ve yanlara doğru hareket eder. Bu nedenle her yerdedir ve vücudun tüm enerji kanallarından geçerek tüm işlevlerini birbirine bağlar. Diğer dört “vayu”nun işlevini destekleyen bir enerji bağlantı gücüdür. 

• Sinirleri, duyuları, damarları, eklemleri ve kas fonksiyonlarını yönetir. Dolaşım sisteminden kan ve besin akışını, sinir sisteminden kimyasal ve elektriksel impulsların akışını, sıvının lenfatik sistemden hareketini belirler. Düşüncelerin ve duyguların akışı ile denge ve koordinasyon duygusundan sorumludur. 

• Eylemi dolaşımdır, ifadesi hizalamadır ve ilişkili çakraları ve elementleri cinsel çakra “Svadisthana” ve sudur. 

• Zayıf olduğunda, ayrılık ve yabancılaşma duyguları ve düşünceleri yaratabilir. Zayıf dolaşım, bozulmuş sinir sistemi, cilt bozuklukları, tıkalı arterler, kalp krizi ve sinir krizleri yaratabilir. Mesela tüylerin diken diken olması, soğuk el-ayak bu “vayu”nun tezahürüdür.  

• Hatha yoga uygulamaları ile dolaşım sisteminin, sinir sisteminin, lenf sisteminin enerji ve bilgi dolaşımının önündeki engeller kaldırılabilinir. Böylece tüm bedene vücuda enerji dağıtılır. 

• Dönüşümlü burun nefesi (Anuloma Viloma ), nefes tutma çalışmaları (Kumbhaka ) ve güneşe selam (Surya Namaskar ), ayaktaki yoga duruşları, kolların ve bacakların çeşitli hareketlerini içeren güçlü akışlar bu “vayu”nun dengeli işleyişini ve kontrolünü arttırmaya yardımcı olabilir.  

Hissetmek için gözlerini kapa, uzun bir omurga ile simetrik ve rahat bir şekilde yerde otur. Kalçanın altına bir minder alabilirsin. Uzun bir omurga ile yerde oturmakta zorlanıyorsan, sırtını dayamadan bir sandalyede oturabilir veya ayakta durabilirsin. Elleri göğsün önüne getir ve avuç içlerini birleştir. Nefesi alırken ellerini iki yöne doğru aç ve merkezden dışa doğru genişleyerek nefesi al. 2 saniye nefesi tut. Elleri tekrar göğsünüzün önünde buluştururken nefesi yavaşça ver, kollarınızdan, bacaklarınızdan ve gövdenizden çıkan havayı hissedin. Solunumun vücudun her gözeneğinden geçtiğini ve cildin sınırlarını aştığını hayal edin.  

Namaste...