Enerji krizinin perde arkası

Enerji krizinin perde arkası

27 Ocak 2022 Perşembe  |   Günlük

Artı TV'de yayınlanan  "Medya Kritik" programını hazırlayan Kemal Göktaş, havaların soğumasının da etkisiyle artan enerji ihtiyacının karşılanamamasının yol açtığı sorunların perde arkasını Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le konuştu.

Sezer, teknik nedenlerin yanı sıra planlama hatası yapıldığını belirterek, "Bu yıl 62 milyar metreküplük tüketimimiz olacağı belliydi. Uzun vadeli kontratlarımızın tutarı ise 42 milyar metreküp. Yani 20 milyar metreküplük bir açığımız var. Bu gerçek ortadayken arz kaynaklarını harekete geçirmek için gereken adımlar atılmadı" dedi. Sezer iktidarın bir başka hatasının da, 20 milyar metreküplük açığı LNG ve spot alımlarla yapmayı düşündüğü için pahalı giden doğal gaz fiyatlarının ucuzlayacağı beklentisiyle depoları doldurmamak olduğunu söyledi.

Türkiye enerji politikasında hangi hataları yaptı? TANAP ve Türk Akımı ne kazandırdı ne kaybettirdi? Türkiye neden 1970'lerden bu yana dönem dönem enerji krizi yaşıyor? Enerjide dışa bağımlılık nasıl azaltılabilir? Yenilenebilir enerji nasıl devreye sokulmalı?

Göktaş sordu, Sezer yanıtladı:

 

Etiketler:  Enerji