En yüce yaratığı Tanrı'nın

En yüce yaratığı Tanrı'nın

10 Aralık 2020 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Dünya Güneş'in etrafında kaç kez döndü? 

Adı daha konmadan kaç salı geçti, konduktan sonra bir o kadar daha çarşamba? 

Gün işte gelir geçer ve fakat tek bir gün bile kendinden önceki günün karbon kopyası, aynısı, tekrarı değildir, olmayacak da. 

Adı aynı salıların, çarşambaların, cumaların da, "thursday"ler de öyle. 

Adı aynı Mehmetler, Jackler, Abdülhalimler, Mişeller de var elbet ve adlarının aynı olması her birinin başka bir başka olmasını engellemiyor. 

Çiçeklenir ağaçların çoğu biliriz, çiçeklenme mevsiminin başlangıç gününü ağaçlar için yeni bir yılın başlangıcı görmeli, anlamalı ve bilmeliyiz ki hiçbir badem geçen yıl açtığı çiçekleri yinelemez, bütün ağaçlar her yıl çiçeklenirken yenidir çiçekler, yapraklar da.

Ve otlar da yenidir, geçen yıl gördüğünüz otlar değildir bu yıl yeşerenler. 

Dün gördüğünüz taş değildir bugün yol kenarında, bahçede, tarlada gördüğünüz taş. 

Bir tek sizsiniz aynı lafları, dün, geçen hafta, birkaç ay önce 15-20 yıl önce söylediğiniz lafı hiç düşünmeden yineleyip duran. 

Sözüm ona canlılar içinde en gelişmişidir insan. Bundan eminsiniz, o kadar ki daha başka pek çok şey gibi bunu da tartışmazsınız ne başkası ile ne de kendi içinizde. 

Allah’ın koyunu her yıl yeni yün uzatırken dün "me" demiştim, onu yeniden duyun demeyip, bir başka niyet ve melodi ile melerken, insanda anlaşılmaz bir inat var ağzından 20 yıl önce çıkan sözün peşinde sürüklenen. 

Sözümden dönmem ben, hem niye döneyim ki, diyorsanız. İşte ol sebeple yanıyor keten helva, gülüm helva.

Dünkü söz bir önceki gün yaşananlardan süzülüp dökülmüştü ve siz güne gelemediniz mi hâlâ? Gün sizi iplemeden aştı dünü ve yarına gebe, siz çakılıp kaldınız aynı yere, söze ve bireye. 

Bugün dünün yarını ve yarının dünü, ya siz 40 yıl evvelki yaşınızda değilsiniz, iyi de o dünkü sözde, eski başta olmanız niye? 

Dünü gösterir mi 

Aynaya bakın 

En yüce yarattığı tanrının, Adem 

Havva sanın. 

sormayın neden 

Her yıl yenilenen 

Yeniden çiçeklenen

Badem