En güçlü ruble en zayıf TL

En güçlü ruble en zayıf TL

13 Temmuz 2022 Çarşamba  |   Günlük

2022’nin ilk yarısı itibarıyla dünyada en fazla değer kazanan para birimi ruble olurken, TL ise en güçsüz para birimi haline geldi. 

Ruble bu dönemde dolar karşısında yüzde 45 değer kazanırken, TL ise yüzde 20 daha değer kaybetti. TL geçen sene ve 2020’de de yüzde 44 ve yüzde 20 değer kaybına uğramıştı. 

Ham madde satışları nedeniyle cari işlemler fazlası veren Rusya’da, petrol ve doğal gaz fiyatlarının zirveye çıkması da rublenin elini güçlendiren faktörler oldu. 

Rusya’da Ukrayna operasyonunun başlamasının ardından para piyasasında sıkı kontrol getirilmesi, ülkeden sermaye kaçışını durdururken, bu da rublenin çok fazla değerlenmesine yol açtı. 

Rus medyası, ham madde ithalatçısı konumundaki Türkiye’de ise cari işlemler açığında büyük artış kaydedildiğine, ayrıca yakıt ve gıda ürünleri fiyatlarındaki artışın da ülkede olumsuz etkisinin hissedildiğine işaret etti. 

FED’in faiz artırması ve gelişmekte olan ülkelerden sermaye kaçışı da TL’nin değer kaybını tetikleyen faktörler oldu. 

Diğer yandan, para biriminin güçlenmesinin ekonomi için büyük bir artı olmadığı ve para birimindeki değer kaybının ise ekonomik büyümenin önünde engel oluşturmadığı değerlendirmesi yapıldı.  

Ekonomistler, Rusya ekonomisinde bu yıl yüzde 3,5-8 küçülme, Türkiye’de ise yüzde 2,7 GSYH büyümesi beklendiğine dikkat çekiyor.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya Ekonomi