Emeklilere zam miktarı belli değil ama olsun!

Emeklilere zam miktarı belli değil ama olsun!

16 Nisan 2021 Cuma  |   Kötü

Gazetelerin ve internet sitelerinin, "okuyucusu hazır" olduğu için neredeyse her gün kullandığı haberlerin başında "emeklilere zam" haberi geliyor.

Bu sözde haberlerin belki de yüzde 95'i aslında yeni bir bilgi içermeyen ya da doğrudan okuru tıklatmaya yönelik tuzaklardan oluşuyor.

Türkiye'de 12 milyonun üzerinde kişi emekli maaşı aldığı için doğal olarak bu tür haberler çok geniş bir kesimi doğrudan ilgilendiriyor.

Son örnek milliyet.com.tr'den...

Başlık: Milyonlarca emekliye zam müjdesi! Bayram ikramiyeleri...

Elbette bunun için "galeri" hazırlanmış yani iki satırlık yazılar eşliğinde bol fotoğraf.

Haberi tıklayıp biraz okumaya başlayınca karşınıza şöyle bir cümle çıkıyor: Ancak hangi enflasyon oranı uygulanacağı henüz netleşmediği için zamlı ikramiyenin ne kadar olacağı da şimdilik bilinmiyor.

Emeklilere bayramlarda verilen ikramiyeye zam yapılacağını bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Yani zam yapılacağını kamuoyu zaten biliyor, bilinmeyen, merak edilen zammın oranı.

Gazeteci Faruk Bildirici "emekli haberleri" için şunları yazmıştı:

"Emeklilerle ilgili her gün yeni bir gelişme mi oluyor? Her gün emeklilerin maaşlarına zam ya da ek ödeme kararları mı alınıyor? Elbette hayır! Ama bakıyoruz, internet sitelerinde sürekli “Emeklilere müjde”, “Emeklilere ek zam” gibi haberler yayınlanıp duruyor. Neredeyse her gün. Sadece internette mi? Basılı gazetelerde de öyle. Emekliler bazı gazetelerin sürekli sürmanşetinde… 

Sanırım haberciliğin bu şekilde zehirlenmesinin nedeni, dijital haberciliği saran “tık avcılığı”. Okuru aptal yerine koyan, güvenini kötüye kullanan, okutmak için tuzak kuran bu anlayış, günümüz haberciliğinin yüz karası… 

“Tık avcılığı” (click bait), okurların daha çok tıklamasını sağlamak amacıyla içerikle örtüşmeyen başlıkları, başta sorduğu soruyu yanıtlamayan haberleri, eski olmasına rağmen yeni gibi sunulan içerikleri, her fotoğraf altına bir satır yazı ile uzayıp giden galerileri ve daha türlü çeşitli aldatmaca tekniklerini mübah görüyor. 

Okur avlama yöntemlerinden biri de çoğu insanın merak ettiği konular hakkında sürekli içerik üretmek. Bir gelişme olsa da olmasa da habire evirip çevirip o konuda haberler yazmak. Haber olabilecek yeni bir gelişme yoksa bilerek yalan içerik üretmek de dâhil bu yönteme. 

Emekliler de bu bağlamda tık avcılarının kapsama alanına giriyor. Türkiye’de 12 milyonu aşan emeklinin maaş zammı ve ikramiye ödemeleri gibi haberlere ilgisini fark eden medya sitelerinde bu tür haberlerden geçilmiyor. 

Elbette emekli avlama haberciliği sadece internette yapılmıyor. Basılı gazeteler içinde Akşam, Posta ve Korkusuz emekli haberlerine sık yer veren kuruluşlar. Ama rekortmen gazeteler Takvim ve Güneş.  Onları Posta epeyce geriden izliyor. İnanılması zor ama Mayıs ayı içerisinde Takvim gazetesinde tam 29 emekli maaş zammı ve bayram ikramiyesi haberi çıkmış. Sürmanşette emekli haberinin yer almadığı tek bir gün bile olmamış."

Not: Görsel eski bir habere aittir.