Bildirici inceledi: 'Emekli amiraller' ve medya...

Bildirici inceledi: 'Emekli amiraller' ve medya...

6 Nisan 2021 Salı  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici, "emekli amirallerin bildirisi" olayında "talimatla haber" yaptıkları gerekçesiyle iktidar yanlısı bazı medya kuruluşlarını şöyle eleştirdi:

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın televizyonlardaki alt yazılara bile karıştığını 'Alo Fatih' vakasıyla öğrenmiştik ama hep üstü kapalı cereyan ediyordu bu müdahale. Montrö ve tarikat evinde namaz kılan Tuğamiral Mehmet Sarı hakkında bildiri yayınlayan 104 emekli amiralle ilgili dünkü açıklaması sırasında gizleme gereği bile duymadı: 

“Şu anda 104 kişinin içerisinde bizzat CHP'nin üyesi olan kendisi karısı yeğeni, oğlu şusu busu olanlar var. Bunları da yakın zamanda yazılı ve görsel medyada göreceksiniz. Bu işin merkezinde aslında ana muhalefet partisinin ta kendisi var. “ 

Erdoğan’ın bu sözleri, kontrolü altındaki medyaya açıktan, kameralar önünde verdiği bir talimattı. Bildiriyi imzalayan 104 amiralin ve yakınlarının CHP ile ilişkisinin yayımlanmasını istiyordu. “Yakın zamanda yazılı ve görsel medyada göreceksiniz” dediğine göre de medyadan böyle bir araştırma yapmalarını değil, hazırlanan listenin yayımlanmasını istiyordu. 

Talimatı ilk Sabah yerine getirdi 

Aslında Erdoğan’ın bu talimatı verdiği sırada Sabah gazetesinin internet sitesi amiraller ve yakınlarının CHP üyeliği hakkındaki listeyi yayımlamıştı bile. Halit Turan imzalı “Darbe imalı bildiri imzalayan emekli amirallerden 4’ü CHP üyesi çıktı” haberi, Erdoğan’ın basın toplantısı başlamadan saat 17.24’te yayına verilmişti."

Yazının devamını okumak için tıklayın