'Eleştirel medya başardı'

'Eleştirel medya başardı'

16 Aralık 2020 Çarşamba  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, elektrik şirketlerinin temsil giderlerinin faturalara yansıması uygulamasından vaz geçilmesini eleştirel medyada çıkan haberlere bağladı:

"Son yıllarda gazetecilikte çığır açıldı, yeni bir habercilik yöntemi bulundu; Kamu kurumları ya da iktidarla ilgili bir yanlış ortaya çıkınca görmezden gel. Yanlışın düzeltilmesine karar verilince hemen o kurumun başındaki kişiyi öven haberler yayımla…

“Elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi harcamalarının elektrik faturalarına yansıtılması”yla ilgili de böyle bir “gazetecilik” yöntemi uygulandı. “Elektrik faturasına temsil ağırlama yükü” başlıklı haber, 9 Aralık’ta Sözcü’de Erdoğan Süzer imzasıyla yayımlandığında da bu sorunu medyanın büyük bölümü yok saydı.

 Sözcü’nün haberi bağımsız internet sitelerinde ve Fox TV ile Halk TV gibi bazı televizyon kanallarında yayımlanınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) açıklama geldi. Sabah, NTV, CNN Türk, Takvim, Olay TV gibi internet siteleri, sadece Anadolu Ajansı’nın geçtiği EPDK açıklamasını yayımladılar. Bu açıklamada “Kurumumuz bu giderlere tavan ve limit getirmiştir. Dolayısıyla söz konusu giderler üzerinden vatandaşlarımızı yanıltmaya çalışmak gerçekçi ve iyi niyetli bir yaklaşım değildir” denilse de aslında uygulamanın uzun süredir devam ettiği itiraf edilmiş oluyordu. 

Habertürk ve Evrensel gibi haber siteleri de EPDK’nin bu açıklamasını Elektrik Mühendisleri Odası’nın daha önce bu uygulamayı Danıştay’a taşıdığı ve dava açtığı bilgisiyle birlikte yayımladı.

Yazının devamını okumak için tıklayın