Ekranların 'değişmeyen' yüzleri

Ekranların 'değişmeyen' yüzleri

17 Şubat 2021 Çarşamba  |   Günlük

Televizyonlarda, özellikle iktidar yanlısı kanallarda yayınlanan programlara sürekli olarak aynı akademisyen ve gazetecilerin çıktığı sır değil. Gazeteci Faruk Bildirici, bir "ekran taraması" yaparak sekiz kanalı dört hafta süreyle mercek altına almış ve hangi konukların çağrıldığını incelemiş.

Bildirici'nin kapsamlı araştırmasından bir bölüm şöyle:

"Haber televizyonlarındaki tartışma programlarında hep aynı yüzleri görünce dayanamadım. NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber, Halk TV, Tele 1, KRT ekranlarındaki tartışma programlarını dört hafta boyunca izledim. Doğrusu hep birlikte konuşulan, bağırılan, kimi zaman hakarete varan sözler sarfedilen programların hepsini birden izleyebilmek hayli zor oldu benim için. Sinirlerim bozulmadan izlemeyi noktalayabildiğim için şükrediyorum. 

Tartışma programlarının analizine “Ekran yıldızları”ndan başlayalım. 11 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber televizyonlarında dört hafta boyunca en çok tartışma programına çıkma sayısında birinciliği Türk Medya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Zafer Şahin ve eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner aldı. Üçü de bu dört haftalık süre içerisinde tam 10 akşam tartışma programına katıldılar. “Merkez medya” olarak tanımlayabileceğimiz, siyasi iktidara yakın ve AKP ile iyi ilişkiler içinde olmaya dikkat eden bu beş televizyon kanalındaki tartışma programlarına en çok katılanlar listesi, katıldıkları programların yayımlandığı televizyon kanallarıyla birlikte şöyle sıralandı..."

Yazının devamı için tıklayın