Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüşmeden izlenimler

Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüşmeden izlenimler

10 Temmuz 2014 Perşembe  |   MG Özel

CHP ile MHP'nin ortak cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri olduğu dönemde Moskova'yi bir kaç kez ziyaret etmişti.
O dönemde Milliyet Gazetesi'nin Moskova temsilcisi olarak kendisiyle biri 2006'da  diğeri 2009 yılı mart ayında iki kez özel söyleşi yapma olanağı bulmuştum. Rusya' 2005'de gözlemci statüsünde katıldığı  İKÖ ile lişkilerini geliştirmek istediği için Moskova bu ziyaretlere hep önem vermiş ve İhsanoğlu üst düzeyde kabul görmüştü.
Rusya hükümetine ait bir konukevinde 2009'da , yani ikinci kez görüştüğümüzde İhsanoğlu'nun o andaki gündeminde Rusya-İKO ilişkileri, İran'ın nükleer dosyası, Afganistan ve Darfur sorunları vardı. İhsanoğlu, Türkiye'nin bölgesinde aktif bir dış politika izlemesinin İslam dünyasında nasıl karşılandığı sorusunu şöyle yanıtlamıştı:
"Bütün dünyaya, ABD'ye, Avrupa'ya her yere gidiyoruz. Herkesle aktif temasımız var. Türk dış politikasındaki dinamizmin çok müspet geliştiğini ve Türkiye'nin potansiyelinin iyi bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Bir vatandaş olarak konuşuyorum, bütün inişlere çıkışlara, tökezlemelere rağmen Türk demokrasisine İslam dünyasında gıptayla bakılmaktadır. Artık İslam dünyası demokrasiye inanmış durumdadır. Kendi ülkelerinde de demokratik rejimlerin kurulmasını istiyorlar."

 İhsanoğlu, "İslam'ın reforme edilmesi konusunda İslam dünyasında da bir arayış var mı" sorusuna ise şu yanıtı vermişti:

"Eğer İslamiyet tabii seyrini izlese, iç ve dış müdahaleler, zorlanan dizaynlar olmasa İslam çağla barışmış, 21. yüzyıl versiyonunu ortaya koymuştu. Maalesef bu müdahaleler oldu. Belirli noktalardaki zorlamalar neticesinde etki-tepki oldu. Benim öngörüm demokrasiyle beraber belirli bir süre sonunda İslam'ın 21. yüzyıl yorumu ve demokrasiyi benimseyen çok partili hayat için İslam anlayışı çıkacaktır. Halkın inançlarına, örf ve adetlerine saygılı, çağın, modern hayatın taleplerine uygun düşen bir anlayış ortaya çıkacaktır."

Ortalama 30-40 dakika süren iki görüşmenin sonucunda İhsanoğlu ile ilgili değil kapsamlı, yüzeysel analiz yapmak elbette olanaksız.Bıraktığı genel izlenimi ise kibar, sözlerini tartarak konuşan, diplomasiyi ve diplomasi dilini bilen, soğukkanlı, dış görünümüne özen gösteren bir kişi olarak özetlemek mümkün Cevap vermek istemediği 1-2 soruda doğrudan "yanıtlamak istemiyorum" dememiş, bunu yine diplomatik dille dolaylı yoldan ifade etmişti. Soruları yanıtlarken, Türk vatandaşı olmasıyla, İKO gibi bir uluslararası kuruluşun sorumluluğunu üstlenmesi arasında bir denge kurmaya çalıştığı izlenimi de bırakmıştı.

 O dönemde Türkiye dışında yaşadığı ve daha çok İngilizce konuştuğu için olsa gerek söyleşi sırasında bir kaç kelimeyi önce İngilizce söylemiş, ardından Türkçe karşılığını eklemişti. Görüşmenin ardından sohbet ederken Milliyet Gazetesi'ne özel bir sempati duyduğunu da belirtmişti.


Cenk Başlamış

Fotoğraf: Nihat Dağdelen

 

NOT: E. İhsanoğlu'nun Moskova ziyaretleri ile ilgili o dönemde Milliyet'te çıkan haberlerin küpürlerini "Foto Galeri"de bulabilirsiniz...

 

17.6.2014