Eho Moskvı Radyosu kapanıyor

Eho Moskvı Radyosu kapanıyor

3 Mart 2022 Perşembe  |   Günlük

Rusya'nın en önemli ve en saygın radyo istasyonlarının başında gelen Eho Moskvı'nın (Moskova Yankısı) Yönetim Kurulu oy çokluğu ile radyoyu kapatma kararı aldı.

TürkRus.Com'un haberine göre, radyonun web sitesini de kapsayan kararı sosyal medyadan Yayın Yönetmeni Aleksey Venediktov (fotoğrafta) duıyurdu. Radyonun çoğunluk hissesi Gazprom'a ait bulunuyor.

22 Ağustos 1990 tarihinde yayına geçen radyo, SSCB'nin dağılmasından bugüne yaptığı yayınlarla "liberal muhalif" olarak görülmüş, etkisiyle de "Rusya'nın BBC'si" diye anılmıştı. Eho Moskvı, 1991 yılındaki darbe girişimine hemen tepki gösteren medya kuruluşlarının başında geliyordu.

Değişik programlarıyla dinleyenleri radyo başına toplayan Eho Moskvı, uzun süredir iktidarın baskısı altında bulunuyordu.

Rusya'nın popüler radyo istasyonlarından "Serebriyanıy Dojd" da müzik hariç tüm programları yayından kaldırdı. Radyo "sadece müzik yayını" yapacak. Tartışma ve talk şov programlarının yayınını durdurma kararı, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonuyla ilgili yorumlar ve uyarılar üzerine alındı.  
 

Etiketler:  Rusya