Eğlenceli Tarih Dersleri

Eğlenceli Tarih Dersleri

27 Mayıs 2020 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Bugün sizlere Netflix"in bölümleri kısa ama son derece öğretici bir belgeselinden bahsetmek istiyorum. "History 101" ya da "Eğlenceli Tarih Dersleri" adındaki bu belgesel, 10 farklı konunun işlendiği, her biri yaklaşık 20-22 dakika süren 10 bölümden oluşuyor. Çeşitli veri ve grafiklerle desteklenen bölümlerin kısa olması hem izleyeni sıkmıyor, hem de verilerle daha çarpıcı  bir hale getiriliyor. Özellikle "Hazır Yemekler" adlı ilk bölümü tüm anne ve babaların izlemesini tavsiye ederim.

İlk bölümde anlatılanları birazcık özetleyip diğer bölümlerin sadece isimlerini ve konularını yazayım, merak ettiğiniz, ilgi duyduğunuz bölümleri izlersiniz. 

“Hazır Yemekler” 

Bu bölümde özellikle II. Dünya Savaşından sonra ABD'de hazır yemek kültürünün nasıl doğduğu, günümüze gelirken geçirdiği aşamalar, hızla artan obezite sorunu ve bunun yol açtığı problemler anlatılıyor. ABD'de 1950'de yüzde 12 olan obezite, 1994'te yüzde 23'e fırlamış. Yine 2016'da yapılan bir araştırmada dünya nüfusunun yüzde 39'unun yani yaklaşık 2 milyar kişinin aşırı kilolu olduğu saptanmış. Bunun en büyük nedeni de tahmin edeceğiniz gibi fast food tarzı beslenme... 

ABD"de başlayan fast food restoranları bir zincir haline geldikten sonra tüm dünyada şubeler açmaya başlar. Japonya-Rusya-Çin ve daha birçok ülke bu zincirlerin bir parçası haline gelirler. Amerikan kapitalizminin bir simgesi olan markaların Moskova ve Çin'de arka arkaya şubeler açması ve yoğun talep görmesi bu dev endüstrinin sınırları nasıl kolaylıkla aştığını gösteriyor. Düşünün Mc Donalds'ın sadece Moskova'da açılan ilk şubesinde çalışmak için tam 25 bin kişi başvurmuş ve açıldığında önünde uzun kuyruklar oluşmuş. 

Fast food markaları arasındaki rekabet, porsiyonların giderek büyümesine ve alınan kalori miktarının artmasına yol açınca obezite de kaçınılmaz son oluyor. 1950'lerde 110 gram olan bir hamburger, 2006'da 340 grama yükselir ve yanında verilen patates ve içecek miktarı da artar. İşin enteresanı rekabet yüzünden fiyatlar da ucuzlar.  Bir örnek verecek olursak, bir insanın günlük alması gereken ortalama kalori 2000-2500 iken sadece 2.5 dolara alınabilen double Whopper menü ile bu kaloriyi alıyormuşsunuz. Bölümde buna benzer birçok çarpıcı veriyi de bulabilirsiniz. 

“Uzay Savaşları” 

Bu bölümde SSCB ile ABD arasında başlayan uzay rekabetinin nasıl bir prestij yarışı haline dönüştüğü ve bu iki ülke arasında yaşanan soğuk savaş anlatılıyor. Ayrıca uzay rekabetine harcanan paralar ve günümüzdeki uzay çalışmalarının durumuna da değiniliyor. 

“Çin’in Yükselişi” 

Çin"in dünyaya açılışı, ekonomik alanda yaptığı atılımlar ve rakipleri ile arasındaki çekişmeler anlatılıyor. Çin ekonomisinin bugün dünyanın 1 numaralı ekonomisi konumuna gelirken izlediği marka taklitçiliği ve diğer devletlerin bu duruma tepkileri de işleniyor. 

“Plastikler” 

İnsanlık için olmazsa olmazlardan biri olan plastik mucizesi, sağlıktan makyaj sektörüne kadar her alana nasıl girdi ve neden hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldu? Plastik atıklar doğa için nasıl bir tehlike oluşturuyor? Bu konuların işlendiği düşündürücü bir bölüm. 

“Orta Doğu Petrolü” 

Petrol, Orta Doğu’ya büyük zenginlik getirdi ama çok büyük savaşlara da yol açtı. Bu durumda petrol, bölge için bir lütuf mu yoksa lanet mi? Petrolün ve Orta Doğu'daki devletler arasındaki rekabetin  kısa bir tarihçesinin anlatıldığı bölüm günümüz olaylarına ve yakın çevremize bir ışık tutuyor. 

“Robotlar” 

İnsanın en büyük yardımcısı olarak düşünülen robotların ortaya çıkışı, günümüzde hangi alanlarda yoğun olarak kullanıldığı ve ekonomilere olan etkilerinin incelendiği bir bölüm. Günümüzde toplam 9 milyon olan robot sayısının 3 milyonunun fabrikalarda üretime verdiği katkı ile gelecekte insanların yerini alabilir mi? Ya da bugünün hizmetçileri yarının efendileri mi olacak? 

“Feminizm” 

Bu bölümde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olabilmek için verdikleri mücadele anlatılıyor. Ayrıca kadın haklarının günümüzdeki durumu ülkeler bazında kıyaslanıyor. 

Nükleer Enerji” 

İnsanlığın atomun kalbinden çıkardığı süper güç, nükleer enerjinin sorgulandığı bu bölümde atom çağının çeşitli olumlu ve olumsuz yönlerine değiniliyor. Nükleer enerji gerçekten yararlı mı, yoksa ateşle mi oynuyoruz? 

“AIDS” 

Yaklaşık 40 milyon insan HIV ile yaşıyor. Ama onlarca yıldır süregelen araştırmalar ve aktivizmden sonra tedavi bulma ve ön yargılarla mücadele konusunda ne kadar yol alabildik? AIDS konusunun işlendiği bu bölümde çeşitli veriler ile gelinen nokta vurgulanıyor. 

“Genetik” 

Bu bölüm sürprizlerle dolu olan genetik bilimine ayrılmış. DNA analiziyle hastalıkların haritasını çıkarmak, suçları çözmek için çalışıyoruz. Ama DNA şifresini çözme konusunda düşünmeden hareket ediyor olabilir miyiz? Yoksa gerçek Frankenstein mı yaratıyoruz? 

Ayrıca sizlere bir de dizi önerisinde bulunayım; Netflix yapımı "Karanlık Kadrolar" adlı dizinin başrolünde bir zamanların ünlü futbolcusu Eric Cantona var. Suç polisiye tarzı dizi toplam 6 bölümden oluşuyor. Son derece akıcı bir senaryosu ve kurgusu olan dizi, polisiye tarzı dizilerden hoşlananlar için ideal. 

Esen kalın...