Eğitin evlatçıklarınızı eğitin kendiniz gibi

Eğitin evlatçıklarınızı eğitin kendiniz gibi

15 Ekim 2020 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Siz mükemmelsiniz...

Evlatçığınızı büyütürken ilk inanacağınız ve inandıracağınız şey bu olmalı. 

Kalkıp da "Anne kime denir" diye sorarsa bir gün ya da "baba", soru size ise, "Anne bana denir ve baba da babandır, kocamdır yani" deyin ya da tersi "Baba diye bana denir ve anneliğin timsali de annendir" deyin. 

Evlatçığınızı büyütürken onu her durumda ve her durumdan korumak anne baba olmanın hem de mükemmel anne baba olmanın ilk koşuludur. 

Emeklemeden yürümeye geçerken düşmesine asla ve kata izin vermeyin, hep tetikte durun ki; evlatçığınız düşüp de dizini, bileğini incitmesin, canı yandığı için ağlayan bir evladın varlığı yakışır mı sizin anne babalığınıza. Pamuklar içinde koruyun onu ne eksiği var ki masal prens ve prenseslerinden. 

En sevdiği renk pembe ise annesinin, elbette bebeğin, çocuğun da en sevdiği renk pembe olmalı ve tuttuğu takım ille de babadan gen ile geçmeli, geçmedi mi sabahtan akşama kadar eskilerin kulağa ezan söylemeleri misali, "En büyük Cimbom, "Fener" diye tıslamalı ve sakın ha asla yetinmemeli ve devamını getirmeli: "En büyük takım babanın takımı, başka büyük yok." 

Çok faydasını gördüğünüz sloganlar var ya, sakın ihmal etmeyin yaşına uygun sloganlar ile yetiştirin onu. Misal, "Erkekler ağlamaz", "Kız dediğin azıcık nazlı olmalı ve bakımlı" vs vs gibi. Bu en basitinden sloganları gündelik yaşamınıza uygun olarak çeşitlendirin ki, her hangi bir olay, durum karşısında hazır reçetesi olsun. Yine misal, "Benim oğlum (kızım) hep 10 almalı birinci gelmeli hep" gibi. "Kimin oğlusun (kızısın) sen, annesinin güzelidir o..." ve daha da çeşitlendirin ezberinizi. 

Herhangi bir şeyi istemesini beklemeyin, daha o istemeden ona alın, iki yaşına varmadan bisikletini ve daha beş yaşında iken tabletini, akıllı telefonunu çakın alnına, akıllı anne babası olan evlatçığınıza yakışmaz mı akıllı telefon akıllı tablet, akıllı veli? 

Soru sorarsa ki, sorarlar, hiç çekinmeden ve düşünmeden anında cevaplandırın, sakın ha "Bunun cevabını düşünmem lazım", hele de "Bilmem araştırıp öğreneyim" demeyesiniz babası annesi, süper anne süper baba olmalı evlatçığınızın ki, kendisi de süper olsun. Sevdiği renk, tuttuğu takım, bildiği şarkı ve şarkıcı hepsi ve her şey süper olmalı, Ahmet Kaya sever bir babanın evlatçığı kalkar da Tarkan severse mahvolur hayalleriniz ve heba olur sahibi olduğunuz evlatçık. 

Daha yaşı küçük diye yaşamadığı ve inşallah yaşamayacağı sorunların çözümlerini bellettin kendisine ki şimdiden söylesin "Bayrak inmez ezan susmaz", "Kıbrıs’ta barış engellenmez,", "Kahrolsun faşizm-kahrolsun komünistler" vs. vs.  

Bütün bunlar ve daha nicesini eksik etmezken elbette ki koladır, cipstir, hamburgerdir, ketçap mayonezdir filan en büyük katkı maddeniz olacaktır yapıştıracağınız rahatınız için evlatçığınızın plastik kimliğine. 

Not: Başlığın virgülü keyfinize kalmış, aklınıza düşmüşse o, "Oku baban gibi..."