Efes'in Rusya bira operasyonu

Efes'in Rusya bira operasyonu

21 Nisan 2022 Perşembe  |   Günlük

Rusya'da ekonomi çevrelerinin saygın gazetesi Kommersant, kendi kaynaklarına dayanarak bira pazarında önemli bir satın alma-birleşme operasyonunun gündemde olduğunu manşetten duyurdu. İddiaya göre, yaptırımlar nedeniyle Rusya'dan çekildiğini açıklayan Danimarkalı Carlsberg Group, Rusya'daki Baltika şirketini ve fabrikalarını, en büyük rakibi olan AB InBev Efes ortaklığına satabilir. 

Gazeteye konuşan analistler, "uluslararası AB Inbev'in ortağı Efes'in Rusya pazarında kalmayı hedeflediğini ve satın alma mümkün olursa bu büyüklükte bir işletmeyi yönetebilecek yetkinliklere sahip olduğunu, ancak anlaşmanın antitröst kısıtlamalarına takılmasının muhtemel olduğunu" düşünüyor. 

Tarafların yürüttüğü müzakerelerden haberdar olduğu belirtilen bir kaynak Kommersant'a, "Carlsberg Group'a ait Baltika bira fabrikalarının AB InBev Efes'e satılabileceğini" söylerken, gazete "Bira sektöründeki iki  kaynağımız da anlaşmanın tartışıldığını teyit etti. Carlsberg Grubu yorum yapmayı reddetti. AB InBev Efes de söylentiler hakkında yorum yapmadıklarını bildirdi" diye yazdı. 

28 Mart'ta Danimarkalı Carlsberg Grubu, yaptırımlar nedeniyle Rusya pazarından çekildiğini ve varlıklarını satma niyetini açıklamıştı. Baltika grubu Rusya'da 55 bira markası üreten sekiz bira fabrikasına sahip.  2021'de Baltika'nın geliri yüzde 8,9 artarak 82,58 milyar rubleye çıktı, net kârı yüzde 34,5 azalarak 5,34 milyar rubleye düştü. 

AB InBev Efes, Belçika merkezli uluslararası grup AB InBev ile Türk Anadolu Efes'in kontrol hissesine sahip olduğu bir ortaklık olarak Rusya'da 11 fabrika işletiyor. AB InBev Efes'in 2021'de geliri yüzde 11 artarak 85.38 milyar rubleye ulaştı, net karı 2.5 kat artarak 5.03 milyar rubleye yükseldi. 

VTB Capital'e göre, 2020'de Baltika Rusya bira pazarında yüzde 27 pay sahibiyken, AB InBev Efes yüzde 30'a sahipti. 

Birleşme ve satın alma danışmanlarından Nikolay Jelagin'e göre, Baltika'nın AB InBev Efes'e satışı pazarda "tek makul seçenek" olarak değerlendiriliyor. Rus uzman, AB InBev Efes yaptırımlara rağmen piyasada kalmaya devam ettiğini, birleşme durumunda, tedarik coğrafyaları örtüşen bazı fabrikaları kapatmak zorunda kalabileceğini düşünüyor. 

Kommersant'ın bir kaynağı, Carlsberg Group'un Baltika gurbunu satın almak isteyenler arasında Danimarkalı Berlingske, Rusya'nın büyük yerli meşrubatı üreticisi olan Chernogolovka Group ve İsrailli CBC Group'un da olduğunu söyledi. 

(TürkRus.Com) 

Etiketler:  Rusya