Edip Akbayram üstüne birkaç satır

Edip Akbayram üstüne birkaç satır

21 Ekim 2020 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Nurettin İğci 

Çözmeye çalıştığım bulmacada, soyadı 'Akbayram' diye belirtilen sanatçı da soruluyordu. Kutulara "e", "d", "i" ve "p"yi yazarken; lise yıllarına gittim, bir an için. Bana her fırsatta, yazmaya devam etmem gerektiğini söyleyen ve yazarlığımda en büyük pay sahibi edebiyat öğretmenim Ayla Gökmen'le (o zamanlar Kartal'dı) tanışma mekânım Yedikule Lisesi'ne...  

Seslendirdiği eserleri, ezbere bildiğimiz değerlerimizden biriydi; Edip Akbayram. Özellikle "İnce İnce Bir Kar Yağar, Fakirlerin Üstüne"yi söylerdik de söylerdik. 

Bulmacada karşıma çıkınca, yaşadığı zorluklara karşın yıllardır dimdik ayakta duran Edip ağabey (Bu sözcüğü laf olsun diye değil, içimden geldiği için yazıyorum) hakkında birkaç satır karalamayı düşündüm. Not almayınca da unuttum gitti. Ancak bu sabah okuduğum gazetedeki bulmacanın ilk sorusunda yine karşıma çıktı: 

"Resimde gördüğünüz ünlü müzik sanatçımız." 

"Soruda 'resim' yerine 'fotoğraf' yazılması yerinde olurdu" diye mırıldanırken; 'ünlü' sözcüğünü kullanmanın gerekip gerekmediğine de bir kez daha kafa yordum. Sonra da dedim ki: "Belki de kendisini unuttuğumu hissetti ve de nasıl yaptıysa yaptı, bulmacayı hazırlayan kişiye bu soruyu yazdırdı. Şimdi gazeteyi bırak da o yazıyı kaleme al." 

Önceki sene TÜYAP Kitap Fuarı'nda rastlayıp hatırını sorup "İyi ki varsınız" dediğim sanatçının ismini ilk, ortaokul öğrencisi olduğum 1971'de yapılan 'Altın Mikrofon' yarışmasında birinciliği kazanınca duymuştum. Nice kişinin olduğu gibi, benim dilime de pelesenk olan "Deniz Üstü Köpürür", "Garip", "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz", "Aldırma Gönül", "Türküler Yanmaz"a imza atan Edip ağabeyin, kulaklarımın kendilerine ulaşır ulaşmaz içeri alıp baş köşeye oturttuğu insanı en karamsar anında bile, yeni doğan güneşle kucaklatan şu eserini de es geçmek olmaz tabii ki:

"Güzel Günler Göreceğiz."