'Düşman...'

'Düşman...'

24 Temmuz 2020 Cuma  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Eninde sonunda "Kıbrıs sorunu" diye bilinen ve fakat aslında Kıbrıs Türklerinin dünya devletlerinin ve uluslararası (ki aslında devletler arasıdır) hukuk denen statik ve hegemonik yapı tarafından "ikinci sınıf insan" olarak kabul edilmemesi olan mesele sonlanacaktır. 

Niye mi "İkinci sınıf insan olarak kabul ediliyoruz" dedim?

En basitinden başlayalım, Kıbrıs Türklerine getirilen takım olarak futbol, basketbol ve voleybol müsabakalarına çıkma yasağı dünyanın başka hangi halkına müstahak görülmüştür mesela? 

Kişi haklarına aykırı değil midir herhangi bir uluslar-devletler arası faaliyete en azından kişi olarak- Kıbrıs Türkü'nün kültürel ya da resmi kimliğimizle katılmamızın yasaklanması. 

Geçelim. 

DÜŞMAN; işte bu kavramın altında yatmaktadır Kıbrıs adasında olup biten her şey. AKEL'in "Düşmana kapının açılması" yaklaşımındaki kapının açılması babını bir an için görmezden gelsek bile, DÜŞMAN kavramının kendisi başlı başına sorunumuzun uzaması ve önümüzdeki on yıllar içinde de çözülmesinin bir hayli zor olduğunun kanıtı değil midir?

Peygamberi olan Hz. İsa'nın doğumundan 2020 yıl sonra bile hem de kendini ve partisi AKEL’i komünist ve federalist olarak pazarlamaya özel bir önem gösteren Bay Andros Kiprianu’nun, 15 Temmuz darbesini protesto etmek için DÜŞMAN kavramını darbeciler için değil de Türkler (Kıbrıs ve Türkiye Türkleri ) için kullanmış olması nasıl bir gözü dönmüşlükle, nasıl bir aymazlıkla karşı karşıya olduğumuzun kanıtı, kör parmağım gözünüze der gibi gözümüze sokması değil midir?

Varsayalım ki Bay Andros, "Ama biz onu, DÜŞMAN kavramını Kıbrıs Türkleri için değil Türkiye için kullandık" desin. 

El insaf. Ağzından çıkanı kulağın duymazlığı da ancak bu kadar olur. 

Sözüm ona federalist olan Bay Kiprianu ve partisi AKEL çok istermiş gibi göründüğü 5'li konferansı DÜŞMANI ile mi yapacak? 

Anlaşmak ve giderek barışmak için bir yola çıktığınız insanlarla müzakere yolunda 1955'i baz alırsak, 65 yıl yol aldıktan sonra da mı, ilk günkü gibi DÜŞMAN gözü ile bakarsanız olası bir anlaşmanın ömrü kaç gün olur Bay Kiprianu? 

Yoksa derdiniz olası anlaşmayı, garantörlük hakkı da kaldırılmış ana hedefe yönelik bir ara merhale olarak mı görmektesiniz? 

Bay Kiprianu'nun dilinin altındaki bakla 15 Temmuz darbesini yapanları ve ELAM'ı (Rum Ulusal Halk Cephesi) değil Türkleri düşman diye nitelemesi beni hiç şaşırtmadı 

Bay Kiprianu, sana ve partine düşmanlığımız yoktur hatta senin en azından ulusal konseyinizde görüş fikir ve oy birliği sağladığınız DİSİ (Demokratik Seferberlik Partisi), DİKO (Demokrat Parti) ve dahi ELAM‘a bile peşin peşin düşmanımız nitelemesi yapmayız ve fakat boyun eğmeye niyetimiz de yoktur...