Dünyanın en pahalı otomobili

Dünyanın en pahalı otomobili

16 Ekim 2021 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Lüksün sınırı yok denildiğinde bugünleri de göreceğimizi biliyorduk. Otomotiv tarihinde adı her zaman en prestijli, en lüks ve de en pahalılar arasında anılan Rolls-Royce, bir kez daha “Dünyanın En Pahalı Arabası” unvanını kazanıyor. Sadece 3 adet üretilecek ve satış fiyatı 20 milyon sterlin yani yaklaşık 28 milyon dolar olan Rolls-Royce Boat Tail ile marka, bir kez daha liderlik koltuğunu ele geçiriyor. 

2017 yılında Rolls-Royce’un Coahbuild yani kişiye özel üretimler departmanı tarafından hazırlanan Swep Tail modeli, 12.9 milyon dolarlık fiyatıyla “Dünyanın En Pahalı Yeni Otomobili” unvanını kazanmıştı. Bu unvan, 2019 yılında Bugatti La Voiture Noire yani “Siyah Araba” tarafından egale edilse de İngilizler rövanşı çok daha yüksek bir seviyeden geri aldılar. Bugatti’nin 1 adet üretilen “Siyah Arabası” ile Rolls-Royce Boat Tail arasında tam tamına 10 milyon dolarlık bir fark mevcut. Bu gelişmenin ardından şimdi gözler Bugatti’ye çevrilmiş durumda! 

Neredeyse 100 yıldır Bugatti ve Rolls-Royce arasındaki, “Dünyanın En Pahalı Arabası” kapışmasının yeni bayrak taşıyıcısı olan Rolls-Royce Boat Tail’in detaylarına hemen girelim isterseniz. Bu muhteşem otomobilin adından da anlaşılacağı üzere, tasarımdaki en vurgulu bölüm, aracın arka tarafında kendini gösteriyor. Her ne kadar Rolls-Royce’un simge ön tasarımlarından birine Boat Tail’de de rastlasak da, gösterişli Pantheon radyatör ızgarası ve gururla bu krom kafesin üzerinden yükselen, markanın “Spirit Of Ecstasy” heykelciği, arka bölümdeki tekne formunun gölgesinde kalıyor. 

İnanması güç ama J-Sınıfı teknelerden esinlenilerek tasarlanan arka bölüm tam bir sanat eseri. Sadece 3 adet üretilecek Boat Tail’in, adı açıklanmayan 3 müşterisine, “Nasıl bir otomobile sahip olmak istersiniz” diye sorulduğunda, “Bize daha önce hiç görmediğimiz bir şeyi gösterin” cevabı alındı. Ayrıca bu 3 “gizemli” müşteri, çağdaş deniz tasarımını derin bir şekilde paylaşıyordu. Dolayısıyla arka tasarım tam da bu şekilde elde üretildi. 

Rolls-Royce Boat Tail’in arka tasarımı daha önce çok da görmediğimiz bir şekilde açılan bir bagaj bölümüne sahip. Aslında, önceki yüzyılın başlarındaki otomobillerin öndeki motor kapaklarını andıran bu tasarımı görmüş olsak da arka bölümde buna rastlamak biraz garip geliyor. İki yandan ortaya doğru yükselen kapaklar, anahtar üzerinden de açılabiliyor. 
 

 

Riva tipi deniz teknelerini andıran arka tampon sanki Boat Tail’in arkasından kolaylıkla denize girebileceğiniz bir yermiş gibi görünüyor. Bu tamponda ve bagaj kapağının tamamında kullanılan ahşap malzemeler, fırçalanmış paslanmaz çelik ile iç içe geçirilmiş. Kapakların altındaysa muhteşem bir servis takımı mevcut. Bu ekipmanlar arasında bir buzdolabı, dönerek açılan piknik masaları, özel bir sofra takımı, katlanabilen sandalyeler ve bir de güneş şemsiyesi bulunuyor. Kanat formunda açılan bagajın ortasından yükselen bu şemsiye de dahil olmak üzere çok hafif, dayanıklı ve sağlam materyaller tercih edilmiş. 

Rolls-Royce tarafından tasarlanan ve İtalyan mobilya markası Promemoria tarafından üretilen ince çizgili tabureler, otomobilin dış kısmında bulunan aynı karbon-fiberden oluşturuldu. İç mekandaki mavi renkli deri döşeme, taburelerin konforlu oturma malzemeleri ile aynı. Arka bölümde dikkat çeken bir diğer unsur da stopların yerleşimi. Rolls-Royce modellerinde genellikle dikine yerleşimli olan ışıklar bu seferli enine yerleşimli tasarlanarak genel ahengi tamamlaması haricinde geleceğin Rolls-Royce modellerindeki değişime de “Sinyal” gönderiyor! 

Bu noktada detaylara biraz daha değinmek istiyoruz. Üretilen ilk örneğin sahibi, tüm tasarım aşamasında markanın teknik ekibi ile birlikte uzun saatler geçirmiş. Tüm form verilirken ve detaylar üretilirken kişiye özel istekler yerine getirilmiş. Örneğin yemek takımlarının üzerinde “Boat Tail” işlemeleri mevcut. Hatta tuz ve karabiber değirmenleri bile unutulmamış ve bu araca özel olarak üretilmiş.

(Birkan Demir Çalışkan, oggusto.com)