Dünden bugüne siyaset...(2)

Dünden bugüne siyaset...(2)

29 Mart 2017 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Anayasa referandum günü yaklaştıkça söylemlerin rengi, içeriği değişti, adeta çarpıtma, doğruyu söylememe yarışı haline geldi. 

Parlamenter sistemde yaptıklarını sıralayıp başkanlık sistemi istemek, akla ziyan bir siyaset. Sağduyu sahibi, aklı başında vatandaş sormaz mı madem bu hizmetleri mevcut sistemde yapabiliyorsun, rejimi değiştirmenin mantığı nedir diye. 

Siyaseti bu kadar çukurlaştıranlar aslında halka saygısızlık yapıyorlar. Adeta vatandaşın aklı ile alay ediyorlar. Halk geç uyanır ama önünde sonunda uyanır, kendisini yok sayanlara gereken cevabı verir.

İktidar seferber olmuş, halka evet dedirtme yarışında. Yarış öyle böyle değil, devletin bütün maddi manevi imkanları seferber edilmiş, yetmemiş, kurumlar da eklenmiş, valiler, kaymakamlar, okul yöneticileri devlet memuru değil adeta 'evet' memuru olmuşlar. 

Yaşamın içinde biri olarak gözlemim, şartlar eşit olsun evet diyenlerin oranı yüzde 20 yi bulmaz. 

Köprü yaptım, yol yaptım, hastahane yaptım, okul açtım, derslik ekledim, diyerek evet istenmez, bunlar iktidarın görevi ve yapmak zorunda.

İşsizlik 2002'de yüzde 10 civarında idi, 2016 son çeyreğinde % 12 civarında. Demek ki bunca yıl istihdam yaratamamışsınız. Bu gerçeği vatandaş görmüyor mu sanıyorsunuz?

Bu söylemleri ülke olarak geçmişte gördük yaşadık. Siyasi tarihimiz adeta, çarpıtma, yalan, hukuksuzluk mezarlığı. Tarihimizden örnekler...

18 Ocak 1954: Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu kabul edildi.

27 Ocak: Millet Partisi yöneticileri birer gün hapis cezasına çarptırıldı.

27 Ocak: 6234 sayılı yasayla Köy Enstitüleri kapatıldı. 

7 Mart: Petrol isletmeciliğini yabancı sermayeye açan ve Max Ball adlı bir yabancının hazırladığı Petrol Yasası TBMM'de kabul edildi. 

8 Mart: Basını sıkı kontrol altına alan ve basın suçlarına yönelik cezaları yükselten Basın Kanunu kabul edildi. Hakaret suçuyla yargılananlara iddialarını mahkemede ispat hakkı tanınması isteği reddedildi.

14 Mart: Demokrat Parti'den istifa ederek CHP'ye geçen Adnan Menderes'in yeğeni Özdemir Evliyazade, Cumhurbaşkanı Celal Bayar'a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

18 Nisan: Mersin'de seçim konuşması yapan ana muhalefet lideri İnönü DP'lilerin saldırısı ile engellendi, İnönü alandan zorlukla kaçırılıp kurtarılabildi. 

2 Mayıs: Genel seçimler yapıldı. Oyların % 57,6'sını alan Demokrat Parti 503 sandalye kazanırken, % 35,4 oy alan CHP sadece 31 milletvekili çıkarabildi. 

14 Mayıs: TBMM ilk toplantısını yaptı.Celal Bayar yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Adnan Menderes, kabineyi kurmakla görevlendirildi.

Seçimlerden hemen sonra Celal Bayar "İnce demokrasiye paydos" söylemiyle, antidemokratik yasalarla tedbirlerin sürdürüleceğinin altını çiziyordu.

30 Mayıs: Muhalefet lideri Osman Bölükbaşı'nı seçen Kırşehir, ceza olarak il olmaktan çıkarılıp ilçe yapıldı. Bununla da yetinilmedi ve bölünerek eski ilçelerinden bir kısmı ile Nevşehir ili kuruldu.

14 Haziran: Seçimlerde CHP'ye oy veren Malatya ceza amacıyla bölünerek Adıyaman ili kuruldu.

21 Haziran: Demokrat Parti kendi kadrolarını kurmak için devlette tasfiyeye yöneldi. Yeni çıkarılan bir yasayla hükümete, 60 yaşını ya da 25 hizmet yılını doldurmuş yargıç ve profesörleri emekliye ayırma yetkisi verildi. 

5 Temmuz: Memur Tasfiye Yasası çıktı. Artık memurlar bir süre için isten el çektirebilecek ya da emekli edilebilecek.

7 Ağustos: Millet gazetesi sahibi Fuat Arna, bir yazısında Başbakan Adnan Menderes'e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

18 Ağustos: Millet gazetesi yazarı Nurettin Ardıçoglu ile Yazı İşleri Müdürü Hüsnü Söylemezoğlu gazetede çıkan bir yazıdan dolayı 7'şer ay hapis cezasına çarptırıldılar. 

28 Ağustos: Emekli General Sadık Aldogan tutuklandı. Gerekçe; Millet Gazetesine yazdığı bir yazıda adliyenin manevi kişiliğine hakaret etmek.

23 Eylül: Yeni Ulus gazetesindeki yazıları nedeniyle Hüseyin Cahit Yalçın, Cemal Sağlam, İbrahim Cüceoğlu hapis, Nihat Erim para cezasına çarptırıldı. 

1 Aralık: Demokrat Parti'ye muhalif Yeni Ulus Gazetesi'nin yazarlarından Hüseyin Cahit Yalçın, "Hükümetin manevi şahsiyetini tahkir ettiği" gerekçesiyle 26 ay hapse mahkum edildi ve 79 yaşında hapse girdi. 

20 Mayıs 1955: Akis dergisi Yazı İşleri Müdürü Cüneyt Arcayürek tutuklandı. 

23 Haziran: Hükümete muhalif Akis Dergisi'nin Yazı İşleri Müdürü Cüneyt Arcayürek "Hükümetin nüfuzunu kıracak neşriyat yapması ve bu suçu islemekte devam etmesi ihtimalinin bulunduğu" gerekçesiyle 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

20 Temmuz: Polis CHP Isparta İl Kongresini dağıttı. Genel Sekreter Kasım Gülek kürsüden indirildi. 

24 Ağustos: Karadeniz gezisine çıkmış olan CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, Sinop'ta tutuklanarak İstanbul'a getirildi ve bir gün hapiste kaldı. (Ertesi yıl benzer bir geziye kalkışması ve Rize'de dükkân sahiplerinin elini sıkması, gösteri yürüyüşü sayılarak 6 ay hapse mahkûm olacaktır). 

5 Eylül: İstanbul Ekspres Gazetesi'nde Atatürk'ün Selanik'teki evine bomba atıldığı haberi yayınlandı. (Daha sonraki yıllarda Demokrat Parti'nin bir tertibi olduğu ortaya çıktı)

6 Eylül: Atatürk'ün evine bomba atıldığı haberi üzerine, "Kıbrıs Türk'tür" cemiyetinin İstanbul Taksim Meydanı'nda düzenlediği açık hava toplantısı, 6-7 Eylül olaylarını başlattı. Çok önceden planlanan gösteriler, kısa zamanda Rum vatandaşların iş yeri ve evlerine yönelik yağmaya dönüştü. İstanbul, Ankara, İzmir'de sıkıyönetim ilan edildi. 

7 Eylül: Olaylar diğer kentlere de sıçradı, TBMM olağanüstü toplandı. Hükümet kendi tertibi olan olayları muhaliflerinin üzerine yıkmak, bir taşla iki kuş vurarak onlardan da kurtulmak amacıyla yeni bir planı uygulamaya koydu. Komünist olarak bilinen 48 kişi, tahrik ve tahrip suçlamasıyla tutuklandı. İdam talebiyle yargılanması öngörülen bu kişiler arasında Aziz Nesin, Kemal Tahir, Dr. Can Boratav, Asım Bezirci, Hasan İzzettin Dinamo'da bulunuyordu. 

9 Eylül: Istanbul'da 3, Ankara ve İzmir'de birer askeri mahkeme kuruldu.

10 Eylül: İçişleri Bakanı Namık Gedik ile Istanbul Emniyet Müdürü Alaaddin Eriş görevlerinden istifa etti.

12 Eylül: TBMM sıkıyönetimi 6 ay uzattı.

16 Eylül: İzmir'de Sabah Postası gazetesi kapatıldı, gazete Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Başyazarı Orhan Rahmi Gökçe tutuklandı.

19 Eylül: Muhalif yayınlarından dolayı Ankara'da Ulus Gazetesi süresiz, Istanbul'da ise Hergün, Hürriyet ve Tercüman gazeteleri 15 gün süreyle kapatıldı.

15 Ekim: Demokrat Parti'de muhalefet yaptığı gerekçesiyle 9 milletvekili partiden ihraç edildi. Onları destekleyen 10 milletvekili de kendi isteği ile partiden ayrıldı. "Onbirler Hareketi" diye anılan bu milletvekilleri, bakanlar hakkındaki iddialarda, "ispat hakkını yasaklayan kanunun" kaldırılmasını sağlayacak bir fıkranın anayasaya eklenmesini istiyorlardı.

24 Ekim: (Nazlı Ilıcak ile Ömer Çavuşoğlu'nun babası) Bayındırlık Bakanı Muammer Çavuşoğlu, 6/7 Eylül olaylarında uğradıkları kayıplar dolayısıyla, İzmir'deki Yunan Konsolosluğu'na, (suçluluk psikozu içerisindeki hükümet adına resmi özür yerine geçmek üzere) Yunan Bayrağı çekti ve uluslararası düzeyde 'özel' bir davranış  örneği verdi.

17 Aralık: Ankara ve İzmir'de sıkıyönetim kaldırıldı.

20 Aralık: Demokrat Parti'den ayrılan 19 milletvekili, Hürriyet Partisi'ni kurdular. 

İkinci bölüm 1954-1955'in satır başları. Sürecek...