Dümen Rusya'ya mı kırılıyor?

Dümen Rusya'ya mı kırılıyor?

11 Ağustos 2022 Perşembe  |   Günlük

Sınırsız TV'de Musa Özuğurlu, dış politikada son dönemde yaşanan önemli gelişmeleri Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le değerlendirdi.

Sezer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesini değerlendirirken, "Ben bu ziyaretin ardından Erdoğan'ın barış görüşmeleri için Kiev'e de gitmesini bekliyordum ama en azından şu ana kadar böyle bir haber çıkmadı. Savaştaki tarafsız tutumumuzdan dümen Rusya'ya mı kırılıyor acaba? Erdoğan seçim öncesi aradığı mali desteği Rusya'da bulmuşa benziyor. Putin de Türkiye'deki bir iktidar değişikliğinin Rusya'nın çıkarlarına aykırı olacağını farkında" dedi. Sezer, son günlerde polemik konusu olan Akkuyu için de, "Meclis'ten geçen anlaşmaya göre orada değil nükleer enerji, ayakkabı bile üretilemez" diye konuştu.

Programda, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğal gazın bir bölümünü rubleyle ödemesi, İstanbul'da imzalanan tahıl anlaşması, Türkiye-Suriye ilişkileri, Abdülhamid Han'ın Akdeniz'de arama çalışmaları da konuşuldu. Sezer ayrıca izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

 

Etiketler:  Rusya Diplomasi