Duma 'eski tas eski hamam'

Duma 'eski tas eski hamam'

20 Eylül 2021 Pazartesi  |   Günlük

Rusya'daki Duma seçimlerinde oy sayımı tamamlandı. Seçimde iktidar açısından bir sürpriz yaşanmadı. Beklenen oranda oy alınacağı ve 2024 başkanlık seçimi öncesinde Kremlin'in istediği "sorunsuz, sert muhalefetsiz" bir Duma oluşacağı anlaşılıyor. 

2016 seçiminde 4 partinin bulunduğu Duma'ya bu kez 5. parti olarak giren Yeni İnsanlar da, bir çok analist tarafından yine Kremlin tarafından el altından desteklenen, liberal genç kesime hitap etmeye çalışan, yani parlamento dışı muhalefeti de Duma içinde temsil ediliyor gösterme amaçlı bir siyasi proje olarak niteleniyor.  

Oylarının tamamının sayımı sonrası çıkan tablo, seçimde iktidarın oylarını büyük ölçüde koruduğu yönünde. 

Mevcut sonuçlar, oyunu en çok arttıran partinin Rusya Komünist Partisi olduğunu gösteriyor. 

Ancak Duma'da "ana muhalefet partisi" konumunda olsa da Kremlin'in politikalarını genel olarak destekleyen Komünist Parti, uzun yıllardan beri iktidar için bir tehdit ya da siyasi rakip olarak algılanmıyor. 

Jirinovski ise bir önceki seçimdeki yüzde 13,14'den yüzde 7,5 civarına geriledi. Bir önceki seçimlerde Komünistlerle aynı oyu alan Jirinovski, kan kaybediyor. 

Şu anki tabloya göre, iktidar partisi Birleşik Rusya'nın yüzde 50 civarı oy aldı. Duma'ya girecek diğer beş partinin de geleneksel olarak Kremlin politikalarına zımni destek vereceği ve 2024 seçimlerine Putin'in sorunsuz olarak ilerleyeceği düşünülüyor. 

Yani katılım çok yüksek olmasa da, ortaya çıkan sonuçlar Kremlin açısından tatmin edici. Hem iktidarın tüm ekonomik zorluklara rağmen oyunu koruduğu algısı, hem de Duma'ya "dört muhalif parti"nin girdiği görüntüsü Kremlin tarafından dışarıya yansıtılmak istenen "dengeli, mücadeleci, adil bir seçim" mesajını destekliyor. 

Bu arada 90'ların başından beri var olan liberal Yabloko  artisi'nin erimesi üzerine, bu alandaki boşluğun yeni parti ile "planlı" olarak doldurulduğu ve Rusya'daki yüzü liberal dünyaya dönük kitlelere "kontrollü alternatif" yaratıldığı yorumu yapılıyor. Bu bakış açısına göre, yıllardır Züganov, Jirinovski, Mironov gibi "eski tüfek" politikacılardan bıkan genç ve liberal kitleyi cezbetmesi umulan yeni bir parti Duma'da temsil edilecek. 

Parlamento dışı muhalifler ortada, her şeyin iktidarın kontrolünde olduğu, istenen tablonun yaratıldığı bir seçim projesi olduğunu iddia ederken, iktidar ise istikrar, güven, düzen, sosyal devlet desteği isteyen seçmenin Putin'in partisi Birleşik Rusya'nın arkasında durarak desteğini sürdürdüğünü savunuyor.


Yüzde 5'lik barajı aşarak Duma'ya giren partilerin oy oranları: 

1. "Birleşik Rusya" - %49,82 

2. Komünist Parti - %18,93

3. LDPR - %7.55

4. "Adil Rusya" - %7.46

6. "Yeni İnsanlar" - %5,32
  
2016'daki önceki Duma seçimlerinde barajı geçen partilerin oy oranları şöyleydi: 

1. Birleşik Rusya - %54,20 

2. Komünist Parti - %13,34, 

3. LDPR - %13,14 

4. "Adil Rusya" - %6.22


2016'daki önceki Duma seçimlerinde barajı geçen partilerin oy oranları şöyleydi: 

1. Birleşik Rusya - %54,20 

2. Komünist Parti - %13,34

3. LDPR - %13,14 

4. Adil Rusya - %6.22

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya