Dostoyevski'nin başucu kitapları

Dostoyevski'nin başucu kitapları

4 Eylül 2022 Pazar  |   Günlük

Dünya edebiyatına birden fazla şaheser armağan eden Dostoyevski hangi yazarları okuyordu? Russia Beyond, Rus klasiğin başucundan ayırmadığı 5 kitabı sıraladı. 

1. Maça Kızı, Aleksandr Puşkin. Pek çok Rus'un olduğu gibi Dostoyevski'nin de en sevdiği şair Puşkin'di. Ancak Dostoyevski, şairin şiirlerinin yanı sıra düzyazı hikâyelerinin de hayranıydı. En başta da 1834 tarihli mistik öykü Maça Kızı'nın. 

2. Don Kişot, Cervantes. Rusya'da hem yazarların hem de edebiyat eleştirmenlerinin Miguel de Cervantes'in başyapıtına büyük bir ilgisi vardır. Dostoyevski de istisna değil. Yazarın Don Kişot'u defalarca okuduğu ve sık sık bir ilham kaynağı olarak bu romana başvurduğu iyi biliniyor. 

3. L'Uscoque, George Sand. Türkçe çevirisi bulunmayan bu George Sand klasiği de Dostoyevski'nin en sevdiği yapıtlardan bir tanesi. 

4. Sefiller, Victor Hugo. Dostoyevski 1862'de yayınlanan ve anında Avrupa kıtasında ve Rusya'da büyük popülariteye kavuşan bu kitap için "Suç ve Ceza'dan daha yukarıda" ifadesini kullanmıştır. 

5. Kandid, Voltaire. Aydınlanma Çağı'nın sembol kitabı Kandid ya da İyimserlik büyük Rus yazarın okumayı en sevdiği yapıtlar arasında.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rus Edebiyatı