Dörtlü müzakere

Dörtlü müzakere

28 Ocak 2021 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

"Yok nedir" diye sorulmaz. 

Ve eklenir, "Yokluğu bilmeden var olmak, ne kadar var olmaktır?" 

Var olan nedir ve ne kadar değerlidir? 

Var olması ağacın, gölgenin varlık sebebi değil midir? 

Olmasaydı güneş var olur muydu ağaç, ya gölgesi ne olurdu?

Kim– imler ağacımız?

Ya güneşimiz ne zaman var oldu burada? 

Kim var idi biz yoğ iken? 

Olmasaydık biz –geçmişimiz atalarımız, olur muydu ağacımız, güneşimiz, gölgemiz? 

Yok saymak için kendisini uğraşan insan toplulukları görülmemiştir bizim entel–dantellerimizden önce tarihte. 

Ngo Dinh Diem diye birisi vardır evet ama az biraz da olsa insan olanın, onu kendisine rehber alması insanın aklına yatmıyor, içine sinmiyor. 

Kıbrıs Türk halkı ağacının tarihini babalarımızdan, annelerimizden öğrenmek varken, halkı kendi içinde bölüp parçalamanın ağa babası, jandarma generali olan Kissinger’dan, CIA gazetecisi Brandon O'Malley‘den ezber etmeye kalkarsanız, kaçınılmaz bir şekilde Ngo Dinh Diem'leşir, Çan Kay Şek'leşir inkârcılık denizinin buzlu sularında boğulursunuz. 

Yokluklar içinde kendini olduran bir halkın onur duyulması gereken tarihinden nereye geldik diye düşünmeden edemiyor insan. 

Yaslanacağı, harekete geçireceği kendi özgün gücü varken, tut Nelson Ledsky’den, bilmem kim Biden’a ve nihayetinde tam anlamı ile bir Orta Doğu kasabı olan Lute’tan fayda ummak, varsıl olayım da varsın var olmayayım anlamına gelmez mi? 

Yeniden hatırlamakta ve hatırlatmakta fayda var. 

Kıbrıs Adasında çözülmesi gereken sorunu Kıbrıs Elenleri ile Kıbrıs Türkleri yaratmıştır, fitili Yunanistan desteği ve teşviki ile Kıbrıs Elenleri ateşlemiş, Kıbrıs Türkleri de "dur" deyip karşı çıkmış, direnmiş, silaha silahla cevap vermiştir ve eğer silaha silah ile cevap verilmeseydi, sayın Akıncı’nın çok önemsermiş gibi yaptığı diplomasiye sıra gelmeyecek, Rumlar adayı Yunanistan’a ilhak edecekti. 

Şimdi olması gereken Türkiye, Yunanistan, KC ve KKTC'nin dörtlü toplantılar ile pençe pençe tartışarak anlaşmaya varmalarıdır. 

Sorun bunlar arasındadır, taraflar bunlardır. Bunlar çözmelidir ve çözülecekse bunlar çözecektir.