Donbass’ta mayıs bilançosu ağır

Donbass’ta mayıs bilançosu ağır

12 Haziran 2020 Cuma  |   Köşe Yazıları

Okay Deprem, Donetsk 

Ukrayna Ordusu’na bağlı güçler Donbass’ın güneyindeki cumhuriyetleri hedef almayı sürdürürken, özellikle mayıs ayı içerisinde saldırılar yoğunlaştı ve de oluşan can ve mal kaybının boyutları katlandı.

Taraflar arasında en son geçen sene üzerinde anlaşmaya varılan “Ateşkes Rejimi”ni muhafaza etmek ve sürdürebilmek amacıyla kurulan “Kontrol ve Koordinasyon Ortak Merkezi” (SCKK)’ndeki Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) Temsilciliği sahadaki durumu gün be gün, hafta – hafta ölçmeye, ifşa etmeye ve kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Adı geçen organın sitesinde, Ukrayna Kuvvetleri’nin her iki cumhuriyette (DNR ve LNR - Lugansk Halk Cumhuriyeti) neden oldukları tahribatın çapı tüm ayrıntılarıyla istatistiki olarak yayınlanırken, bir yandan da DNR Halk Polisi sözcüsü Eduard Aleksandroviç Basurin, düzenlediği haftalık basın brifing ve toplantılarıyla Kiev Rejimi’ne ait silahlı oluşumların ateşkesi ne ölçüde ve ne sıklıkla ihlal ettiklerine dair raporları basın mensuplarına duyuruyor.

Eduard Basurin’in son iki basın brifinginde de teyit ettiği gibi; mayıs ayının ikinci haftası boyunca Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (VSU) genel ateşkes anlaşmasını tam 78 kere ihlal ederken, ağır silahlardan açtıkları ateşler sonucunda 5 alt yapı tesisi ila yine 30’dan fazla sivil konut binası ciddi şekilde zarar gördü. Söz konusu kurumdaki DNR yetkililerinin gözlemlerine istinaden; Ukrayna hatlarından atılan askeri mühimmat kütlesi aynı dönemde 3 tona yaklaşırken, sınır hattı boyunca 1000’den fazla hafif silah, otomatik silah ve top mermisi tespit edildi. Öte yandan; bağımsız cumhuriyetlere yönelik olarak kuzey ve batı istikametlerinden fırlatılan bir adet güdümlü tanksavar füzesi ile 120 ile 82 mm.lik havan toplarından da 71 ila 193 adet bombanın bulunduğu bildirildi.  

Mayıs ayının sondan bir önceki haftasına gelindiğinde ise; Ukrayna silahlı oluşumları ateşkes rejimini bu sefer toplam 65 kez ihlal ederlerken, alt yapıya dair 3 obje ila 20’den fazla konut binası da tahribata uğradı. Ukrayna birliklerinin bu periyotta DNR’e dönük sistematik saldırılarında 4 tona yakın mühimmatın kullanıldığı rapor edilirken, çok farklı hafif ve ağır silah sistemlerinden atılan mermi sayısının ise 450’leri geçtiği açıklandı. Tanksavar ve değişik türde havan toplarından yüzlerce atışın gerçekleştiği aynı dönemde dikkati çeken önemli bir nokta da, Ukrayna mevzilerinden gönderilen çok sayıda silahlı insansız hava aracı oldu. DNR tarafı söz konusu askeri araçlardan 20 adet yakalarken, bunların görüntülerini paylaştı.  

Bu arada, bütün bu saldırılar hız kesmeden ilerlerken; Basurin VSU’daki pek çok kriminal vakaya dair verileri de düzenli olarak kamuoyunun takdirine sunuyor. Buna göre, Ukrayna Ordu birimlerinde alkol ve uyuşturucu kullanımı iyiden iyiye yaygınlaşırken; çoğu bunlardan kaynaklı olmak üzere, askerlerin sivil yerleşim noktalarında karıştıkları kavga, saldırı, adam yaralama, tecavüz vakalarına ise her geçen gün yenileri ekleniyor.