'Donbass Savaşı' kayıplarının izinde…

'Donbass Savaşı' kayıplarının izinde…

27 Mayıs 2020 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Her savaşın en trajik fakat bir o kadar da kaçınılmaz sonuçlarından birisidir savaş kayıpları. Zamanına, ülkesine ve de elbette savaşın çapına ve süresine göre kayıpların niceliği de değişir.

Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki savaş altıncı yılını doldururken hemen yer yönüyle konuşuldu, tartışıldı ancak kayıplarıyla henüz fazla anılmadı. Nispeten yakın zamanda savaş kayıplarıyla ilgili nihayet ilk kuruluş ortaya çıktı. Geride bıraktığımız senenin şubat ayında bu konuda resmi olarak faaliyet gösteren ilk arama kuruluşu “Kayıp Çocukların Annelerinin Birliği” Donetsk’te kuruldu. Söz konusu organizasyonun başındaki isim olan Kristina Kruglenko, birliğin görevlerini ve karşılaştıkları en acil sorunları şu şekilde özetliyor:  

“Örgütümüzün resmi kuruluş tarihi 6 Şubat olsa da, çok daha uzun zamandır faaliyetteydik. Temel çalışma sahamız hukuk. Bizler, Adli Tıp Araştırma Bürosu ile kayıpların akrabaları arasında bir köprüyüz. Tüm çalışanlarımız insani bilim alanlarından geliyor. Yoğun silahlı çatışmalar döneminde her birimiz bir başka gönüllü işi üstlendik. Örneğin bendeniz Ukrayna Halk Mahkemesi’nin bir katılımcısıyım. Bazı arkadaşlarımız çocuklarla ilgilenirken, bazılarımız ise diğer insani meselelere bakıyor. Zaman içinde kayıp insanları araştırmanın ihtiyacını fark ettik”.  

Sivil toplum kuruluşlarının Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DNR) ve diğer devletlerin yurttaşlarının başvurularını; sivil olsun askeri olsun kabul ettiğini belirten Kruglenko şöyle devam ediyor: 

“İnsanlar kuruluşumuzun ilkeleri temelinde aktif bir sivil pozisyon almak suretiyle birleştiklerinde, kayıpların herhangi bir statüsünün olmadığı gerçeğiyle yüz yüze geldik. Bundan dolayı; bölgemizden çocuklarla birlikte ayrılabilmek için taşınmaz mallar, veraset ve vekâletname ile ilgili problemler vardı. Kızıl Haç ile beraber, hukuki yardım hususunun tüm detaylarıyla ele alındığı bir yuvarlak masa toplantımız oldu. Başlarda; iki-üç veya dört başvuranımız varken, hukuk örgütleri bizlere ücretsiz yardım sağlıyorlardı. Ancak bu durum, başvuru sayısının önemsiz olduğu sıralarda mümkündü. Şu an ise, DNR, LNR (Lugansk Halk Cumhuriyeti), Rusya ve Ukrayna’dan 140’dan fazla başvurumuz var. Sayı daha da artabilir. Bundan ötürü; “Savaş ve Barış” adında, bir hukuk danışmanı olarak hareket eden, kayıp kişilerin araştırılması ve de onların belgelerinin kaydedilmesi ile alakalı davaları üstlenen hukuk koordinasyon merkezi ile işbirliği yapmaya başladık.”   
 

Kristina Kruglenko

 

Vakaların tamamıyla farklılık arz ettiği ve de akrabalardan gelen bilgilerin her daim güvenilir olmadığını vurgulayan insan hakları aktivisti Kruglenko sözlerini şu şekilde sürdürüyor:

“Bütün verileri toparlayıp özetlememiz altı ayı buldu. Sekiz kişi vardı. Dördü canlı bulunmuştu, dördü ise ölü. Birisi canlı diğeri ölü olmak üzere bunların ikisi ise, akrabaları sınırı geçişlerine dair en ufak bir şey bilmememsine karşın, Rusya Federasyonu’nun sınırları içerisinde bulundu. Şu an için sadece enformasyon sahasında çalışma yürütüyoruz; izlemeye / takibe değil ancak araştırmaya odaklıyız. Ukrayna ve Rusya Federasyonu’nun benzer toplum kuruluşlarıyla ilişkiler geliştirmeye çabalıyoruz. Abhazya’ya giden Cumhuriyet (DNR) Adli Tıp Araştırma Bürosu’nun Başkanı Dmitriy Kalaşnikov sayesinde “Abhazya Anneler Birliği” ile tanıştık. Yirmi seneyi aşkın süredir faaliyette olan “General Lebed Barışı Koruma Misyonu”nca Pyatigorsk’ta düzenlenen bir konferansa katıldık. Genetik araştırmalar üzerine bir konferanstı ve oradan genetik pasaportların oluşturulması fikrini edindik. Kayıp insanların akrabaları için genetik pasaportlar çıkartmaya başladık. Ancak şimdiye kadar yalnızca birinci dereceden akrabaları dâhil etmek mümkün olabildi. Genetik pasaport size, belirli bir süre sonrasında bir kişiyi tanımlama imkânı veriyor.”

Fotoğraf: Donbass filminden.