Dokuz düşün bir konuş

Dokuz düşün bir konuş

11 Mart 2021 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Ne değildir siyaset?

Amerika’da "billboard"larda "Stop Erdoğan" diye bir reklam döner de buna cevaben Türkiye’deki billboardları "I love Erdoğan" afişleri ile donatırsanız bu siyaset değil başka bir şeydir ve ne olduğu anlaşılmazdır. 

Evvel emirde başkanını İngilizce sevmek bir İngiliz için geçerli olsa da İngiliz olmayan birinin başkanını İngilizce sevmeye başlaması ve bunu bar bar bağırarak yapması hazindir. Hazin olmaktan öte emperyal kültürün giderek hakim olduğunun da kanıtıdır. 

AKP Amerika’daki "billboard"ları "Attack Erdoğan" diye donatabilseydi, hatta "STOP USA" diye Amerika’nın her şehrinde kasabasında AKP'yi, Tayyip Bey'i görünür kılsaydı, bu siyaset olabilirdi.    

Çoğu zaman hatta her zaman yapıldığı gibi Türk’e Türkçe propaganda yapmanın da absürt olarak bir adım ötesine geçip, Türk’e Amerikanca propaganda yapma yolunu seçtiler AKP reklam ajansları ki bu ne işe yarar diye bana sorulsa, sözü edilen reklam ajansının tonlarca lirayı cukkalamasına ve bir de emperyal kültürün Amerikancayı Türkçeye karşı Türkiye’de de geriletmesine yarar derim. 

İşin Türkiye boyutu bu. 

Bu işin bir de KKTC boyutu da var ki beş beter hazin. 

Amerika’daki bir ticari şovu KKTC'de yanıtlamaya çalışmak zırvalamaktır. 

Kim, hangi akılla KKTC'deki "billboard"ları böyle bir afişle donatma ihtiyacı hissetmiştir? 

KKTC yıllarca laf ola söylendiği gibi değil, gerçek anlamda kritik günlerden geçmektedir. 

Bu kritik günler siyaseten değil, ekonomik olarak dibe vurmak üzere olunan kritik günlerdir ve daha da kötüsü korona salgını ile baş edebilmek için tek güvencemiz olan Türkiye ile başta gönül bağlarımız olmak üzere, tarihten gelen kültürel milli, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi her iki devlet olarak (KKTC-Türkiye) titizlikle ve karşılıklı saygı dayanışma ruhu ile korumamız ve geliştirmemiz gereken günlerdeyiz. 

Kişisel ya da örgütsel partisel egolar, kaprisler ve tatminler mevsimi değildir bugünler. 

Söylenecek her söz ve atılacak her adım için dokuz defa ve sağduyu ile düşünmek şarttır.