Doğu Ukrayna krizi ve Türk SİHA'ları

Doğu Ukrayna krizi ve Türk SİHA'ları

13 Nisan 2021 Salı  |   Serbest Kürsü

Yusuf Bektaş

Ukrayna – Rusya gerilimi tekrar had safhada… Ruslar kendilerine güvenen ve cesur bir imaj vermek için çabalıyor ancak yeni ve büyük çaplı bir askeri çatışmanın, 2014 yılından bu yana uygulanan ekonomik yaptırımlar ve Navalnıy olayı sebebiyle tekrar ABD ve AB ile çıkmaza girilmesi sebebiyle bunalımlı bir dönem yaşayan Rus ekonomisine ciddi zararlar vereceğinin farkındalar.  

Zelenskiy yönetimi ise Avrupa ve ABD’den üst üste gelen destek açıklamaları sebebiyle iç politikadaki imajını düzeltme adına önemli bir fırsat yakaladı. NATO’nun üst düzey yetkilileri ve kritik ABD’li bürokratların ardından Erdoğan ile İstanbul’da yapılan görüşme, son seçimde ciddi kayıplar yaşayan Zelenskiy’nin Ukrayna kamuoyundaki desteğini yavaş yavaş artırmaya başladı. 

Rusya karşısında uluslararası arenada bu kadar destek görmelerine rağmen, aslında Ukraynalılar da yeni bir çatışmadan çekiniyor. Dış yardımlarla ayakta durmaya çalışan kırılgan Ukrayna ekonomisi, Rusya gibi bir güç karşısında askeri-ekonomik açıdan tekrar bunalımlı bir döneme girebilir. 

İki taraf da aslında kendisine pek güvenmese ve çatışmak istemese de bu çatışmadan faydalı çıkabilecek ülkeler de var. Mesela Türkiye gibi… 

Ankara, Moskova ile zaman zaman yakınlaşsa da tarihi geçmişi ve coğrafi dengeleri iki taraf da iyi biliyor. Suriye ve Libya’da halen Türkiye’den farklı görüşlere sahip olan güçlü Rusya Türkiye için potansiyel bir tehdit, Ukrayna ile tekrar yaşanacak askeri bir çatışma Rusya’yı yıpratacak ve diğer alanlara yönelmesini güçleştirecektir. 

Bununla beraber, Türkiye’den çok sayıda Bayraktar TB2 SİHA satın alan Ukrayna, muhtemel bir çatışmada bu uçakları aktif bir şekilde kullanacaktır. Rus medyası, Ukrayna’nın açıklanan rakamdan çok daha fazla Türk SİHA’larına sahip olduğunu defalarca yazmıştı.  

SİHA’ların Dağlık Karabağ savaşının ardından Donbass çatışmasında da başarılı olma ihtimali, Türk SİHA’larının daha fazla ilgi görmesi ve çok sayıda ülkeye ihracı ile sonuçlanabilir. 

Zelenskiy ile Erdoğan arasında Huber köşkünde gerçekleşen görüşmenin ardından yapılan açıklamada, “İş birliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir" ifadesi vurgulansa da böylesine kritik bir dönemde Kiev ile yakınlaşmanın Moskova’yı ne denli rahatsız edeceğinin farkında olan Ankara, Zelenskiy’nin ziyaretinden 1 gün önce Putin ile görüşerek tabiri caizse Moskova’nın ateşini düşürme adına bir adım atmaya çalıştı.

Etiketler:  Yusuf Bektaş