'Diplomatik' dondurma

'Diplomatik' dondurma

28 Ağustos 2019 Çarşamba  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son Moskova ziyaretiyle Türk kamuoyu Rusya'da çok sevilen "plombir" dondurmasıyla tanıştı.

"Sovyet dondurması" olarak da bilinen "plombir" hem çok ucuz hem de son derece lezzetli. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Erdoğan'a ikramıyla gündeme gelen dondurma aslında daha önce de diplomasi ve halkla ilişkiler aracı olarak kullanıldı.

Örneğin Putin, Çin lideri Şi Cinping’e doğum günü hediyesi olarak sandık dolusu Rus dondurması "plombir" hediye etmişti. SSCB'de üniversite okuyan ve iyi derecede Rusça bilen Şi'nin birkaç yıl önce "plombir" Sovyet dondurmasına olan sevgisini açıklamasıyla konu gündeme gelmiş, fotoğrafları Çin’de yayılmış ve Rus dondurmaları Çin pazarında büyük ilgi görmeye başlamıştı. 

"Plombir", aslında bir dondurma markası değil; Rusya’da pek çok üreticisi olan yaygın bir dondurma türü. Ortalama satış fiyatı da 60-70 ruble arası Yani 1 dolarlık fiyatı ile en ucuz dondurma. 

İşin ilginç yanı "plombir", orijin olarak bir Rus dondurması değil, Fransa’dan gelmiş. 

Wikipedia hikayesini şöyle özetliyor: 

"Plombières (çoğu zaman kısaca plombir de denir) tam yağlı süt veya kremadan yapılmış, süt yağı, yumurta, aromatik ve aroma katkıların (vanilya, badem esansı, çikolata, fındık, çeşni, meyve) ilavesiyle olan Fransız kremalı dondurma türü. Dondurma bardak formalı dondurma külahına kremanın doldurulması ile yapılır. 

Plombières ilk kez III. Napolyon döneminde ortaya çıktı. İlk kez Fransanın Vosges ilindeki Plombières-les-Bains belediyyesinde yapıldı. Dondurmanın Rus varyasyonu Fransız orijinalinden biraz farklıdır. 

Dondurma üretimi için bunlar uygulanır: doğal inek sütü, pastörize işlemi, şeker ile yoğunlaştırılmış süt (veya kondense süt); yoğunlaştırılmış ve kurutulmuş krema; tereyağı; tavuk yumurtası; peynir altı suyu; meyve, kahve ve kakao ürünleri. 

Eğer bitkisel yağlardan dondurma yapmak için kullanılırsa, o zaman dondurma başka isimle sunulmalıdır."

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)