Diplomasi haberlerinde  'Vatan Millet Sakarya'

Diplomasi haberlerinde 'Vatan Millet Sakarya'

6 Mayıs 2021 Perşembe  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici kendi adını taşıyan internet sitesinde, medyanın diplomasi haberlerini "milli maç" havasında vermesini şöyle eleştirdi:

"Sanırsınız diplomatik bir sahnede iki taraf da görüşlerini ifade etmemiş, münazara arenasında kıyasıya bir “milli maç” yaşanmıştı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ankara’daki ortak basın toplantısına ilişkin 16 Nisan’da yayımlanan haberlerin başlıkları öyle bir havadaydı: 

“Yunan Bakan’a diplomatik ders” (Akşam), “Kavgaya ve şova gelmiş” (Cumhuriyet), “Yunan Bakanın büyük ayıbı” (Hürriyet), “Misafirliğini bilmedi” (Milliyet), “Küstah bakana anında cevap” (Posta), “Dendias’ın densizliğine anında müdahale etti” (Sabah), “Ağzının payını aldı (Türkiye), “Küstah Yunan Bakana ağzının payı verildi” (Yeni Akit), “Küstah Dendias’a sert tepki” (Yeni Çağ), “İlişkileri düzeltmeye değil bozmaya gelmiş” (Yeni Şafak). 

Gazetelerin çoğunda haberler de bu başlıklara uygun bir üslupla yazılmıştı. Dendias’ın sözleri kısaca özetlenirken Çavuşoğlu’nun yanıtı ayrıntılı biçimde aktarılmıştı. “Çavuşoğlu, Dendias’a bir güzel haddini bildirmiş” algısı yaratan bu tek yanlı haberler, basın toplantısındaki tartışma hakkında yeterli bilgi vermiyordu. Dendias’ın tam olarak ne dediğini bu haberlerden anlamak mümkün değildi. 

Çavuşoğlu ile Dendias arasında yaşanan bu tartışmayı kimin kazandığını, kimin kimi alt ettiğini anlamak için değil de gerçekte neler olduğunu kavrayabilmek için internette yolculuğa çıkmam gerekti. Sonunda tartışmanın neredeyse tam metnini Habertürk’ün internet sitesinde bulabildim. Özetle şöyle bir tartışma yaşanmıştı..."

Yazının devamını okumak için tıklayın