'Dinî değil siyasi...'

'Dinî değil siyasi...'

21 Mart 2021 Pazar  |   Günlük

Odatv'de İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik tepkilerin perde arkasında aslında Rusya'nın bulunduğu ve Türkiye'nin çekilme kararının dinî değil siyasi olduğu yolunda çıkan yorum tartışma yarattı.

Odatv'de, "İstanbul Sözleşmesi iptal edildi, işin arkasında Rusya var" başlıklı yazıdan bir bölüm şöyle:

"... Peki ne oldu da 2011’de sözleşme imzalanırken sesi çıkmayan hükümete yakın isimler ve cemaatler, sonrasında Erdoğan Ailesi’ni de hedef alacak kadar İstanbul Sözleşmesine karşı çıktı? 

İstanbul Sözleşmesi’ne dair ilk protesto 2018 yılında Bulgaristan’da başladı. 2019 yılında Slovakya’da devam etti ve 2020 yılında da Polanya’ya sıçradı. Aşırı sağcıların yaptığı bu gösterilerde hedef hep Avrupa Birliği (AB) oldu. İstanbul Sözleşmesi’nin içeriği yerine Avrupa Birliği hedef alındı. 

İstanbul Sözleşmesi’ne karşı bu karşı çıkışların arkasında ise, sözleşmeyi imzalamayan ve onaylamayan, AB’nin yaptırımları sürekli maruz kalan Rusya’nın olduğu yazıldı. Yani konunun dini değil siyasi olduğuna dikkat çekildi. 

Rusya’nın AB’ye karşı bu hamlesi ile, 2011 yılında Türkiye’de AKP kanadı içinde mutlulukla karşılanan İstanbul Sözleşmesi, son dönemde “ithal edilen” söylemlerle AKP’lilerin ve  cemaatlerinde hedefi haline geldi."