'Dikensiz gül bahçesi' seçimi

'Dikensiz gül bahçesi' seçimi

18 Eylül 2021 Cumartesi  |   Günlük

Cenk Başlamış

Rusya'da parlamentonun (Duma) 450 yeni üyesini belirlemek amacıyla Cuma günü (dün) başlayan seçimlerin ülkenin siyasi yaşamına kayda değer bir değişiklik getirmesi beklenmiyor. 

Yaklaşık 108 milyon seçmenin bulunduğu Rusya'daki seçimlere 14 partiden üç bin civarında aday katılıyor. Normalde tek bir günde yapılan parlamento seçimleri, Covid kısıtlamaları nedeniyle üç güne yayıldı. Karmaşık bir oylama sisteminin uygulandığı seçimde parlamento üyelerinin yarısı parti listelerinden, kalan yarısı da oy çokluğuyla seçilecek. 

Bir yandan Duma'nın ülkenin siyasetinde ağırlıklı bir güce sahip olmaması, diğer yandan muhalif adayların bir bölümünün seçime katılmasına izin verilmemesi, ayrıca ekonomik sıkıntıların yol açtığı bezginlik nedeniyle halkın seçime büyük bir ilgi duyduğunu söylemek zor. Anketler, seçime katılma oranının son derece düşük, yüzde 55 civarında olacağını gösteriyor.

Şu andaki parlamentoda iktidar yanlısı Birleşik Rusya Partisi 334 sandalyeye sahip. İkinci sıradaki Komünist Parti'nin 42, üçüncü sıradaki aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski'nin lideri olduğu Liberal Demokrat Parti ise 39 sandalyesi bulunuyor. Ekonomik sorunlar nedeniyle Birleşik Rusya halkın gözünde popülaritesini kaybederek yüzde 30'a düşmüş olsa da yeni parlamentoda sandalye dağılımın çok farklı olması beklenmiyor. Kritik sorular ise, Birleşik Rusya'nın 334 koltuğu koruyup koruyamayacağı, koruyamaması halinde ise anayasal çoğunluğu sağlayabileceği 300 koltuğu kazanmayı başarıp başaramayacağı. 300 vekillik bile, iktidarın yıllardır başarıyla uyguladığı “dikensiz gül bahçesi” yani muhalefetsiz parlamento yaratma taktiğinin yine işe yaraması anlamına geliyor. Komünistler başta kağıt üzerinde “muhalefet” olarak görünen partiler zaman zaman sert çıkışlar yapsa da aslında hepsi “majestelerinin muhalefeti” rolünü oynuyor ve sistemin aksamadan yürümesini sağlıyor.

İktidara karşı gerçek bir alternatif çıkmaması nedeniyle kendisini bir anda “muhalefet lideri” konumunda bulan Aleksey Navalnıy ise 17 Ocak'ta tutuklanmış ve iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Navalnıy ve tarafları 2018 yılında “Akıllı Oylama” adını verdikleri bir uygulama geliştirmişti. Temel olarak oyların iktidar adayının karşısındaki en şanslı adaya verilmesini sağlamayı içeren uygulama Yandex'in ardından Rusya'nın ısrarlı talebi sonucu Google Play ve App Store mağazalarından kaldırıldı. Yine de Navalnıy kanadının yerel meclisler dahil 1234 adayı desteklediği biliniyor. 

Kısacası, Rusya'da ilk sözü de, son sözü de hep Kremlin söylediği ve zaten muhaliflerin bir bölümünün adaylığına izin verilmediği için parlamento seçimleri iktidara, uygulamalarının halk tarafından kabul gördüğü ve meşruiyet verdiği propagandası yapma olanağı sağlaması dışında bir anlam taşımıyor.

Fotoğraf: TASS

Etiketler:  Rusya