'Devrimci' başkan istiyoruz

'Devrimci' başkan istiyoruz

13 Temmuz 2020 Pazartesi  |   Mentor

Dünkü Fenerbahçe-Sıvasspor maçında Ozan'ın pozisyonunda rakip oyuncuya kesinlikle temas yok, temas olmadığı belli ki yayıncı yakın çekimde göstermedi. Emre Kılınç kendini attı. Ben de ilk seyrettiğimde "penaltı" demiştim ama temas bile yok. Peki sahada hakem yok mu, hadi onu da geçtim VAR bu pozisyonu izlemedi mi? İzlemiştir ama maçın VAR hakemi Tugay Kaan Numanoğlu imiş, şu meşhur Kayseri-Fenerbahçe maçının hakemi, hani maçta 4 net penaltı olmuş bir kere bile hakemi çağırmamış. İşte o...

Bir de Vedat'ın pozisyonu var, efendim topa vurdu penaltı olmaz. Hiç kural falan söylemeyeceğim, aynı maçta Ferdi benzer hareket yaptı topa vurdu, aynı hakem sarıyı çekti faulü verdi. Aynı maçta iki kere tehlikeli hareket çaldı ki, çok daha hafifleriydi. 

Yani kısacası, "ceketsizlerden" Nihat'ın, hükümetteki Trabzon lobisi ile işbirliği yapan hakem görünümlü cellatları iş başındaydı ve yine 3 puanı çaldılar ki, o "ceketsizler" Fenerbahçe'ye sahip olmak için  Ali Koç'u yıpratmak amacıyla 3 Temmuz'a, Fenerbahçe'nin onuruna, saygınlığına bile çamur attılar.  

Olaylara böyle bakınca tüm hatalarına rağmen Ali Koç'u savunacağım. Yüreğindeki Fenerbahçe sevgisi kimse talip olmasın diye borç batağına bile isteye sokulmuş Fenerbahçe'ye sahip çıkmasına engel olmadı. Zamanını, parasını, Cot d'Azur'da yatında soğuk birasını yudumlayıp, İtalya'da Como'da serin sulara atlayacağı zamanı ve parayı Fenerbahçe'ye harcıyor. Diğerleri gibi Fenerbahçe üzerinden sağlayacağı hiçbir şeye ihtiyacı yok. Ne ihale almak için isme ne de kardeşini zengin etmek için tezgaha ihtiyacı var. Hatta Fenerbahçe başkanı olmak ona para kaybettiriyor, düşman kazandırıyor. O yüzden o kalmak istedikçe Ali Koç'u savunacağım, tabii hatalarını da söyleyerek.  

Ama işte Fenerbahçe aşkı başarılı bir yönetici olmak için yetmiyor. Fenerbahçe'nin futbol aklı geri zekalı seviyesine düştü. Stoper yok Jaja'yı oynatıyorsun, ona da tamam ama başarılı olamıyor, ısrar ediyorsun. Oysa alt yapıda iki tane tüm Avrupa'nın gözü üstünde olan 2 stoper var. 

Gürkan Başkan:1 Nisan 2002 doğumlu, 13 yaşından beri Fenerbahçe'de, güçlü fizik, hava topu hakimiyeti, 1.90 boy. 

Cenk Alptekin; 12 Ocak 2001 doğumlu, 1.92 boy, güçlü fizik, topu oyuna sokma becerisi, sol ayak. 

Bunlardan bir tanesini devşirme olduğu için sürekli hata yapacak Jailson'un yerine koyacak cesaret ve futbol aklı yok mu? Bu kadar mı tükendiniz, bu kadar mı korkaksınız? 

Hadi diyelim düşünemediniz, Ersun Yanal gitti, araya salgın girdi vakit kazandınız. Falette geldi stoper mevki toparlandı, ceza sakatlık derken yine aynı hatayı yapıp Ozan'ı stopere çekmek nasıl bir bilgi, beceri yoksunluğu ve yetersizliği ifade ediyor? Yahu deli olmak işten değil, takımda topla dripling yapabilen, daha yeni gol atıp maç çevirmiş tek adamı stopere koyup takımı geriye götürmek (kimse kusura bakmasın) nasıl bir dangalaklıktır yahu! 

Sadece Ozan'la da kalmıyor ki, o stopere gelince Gustavo geride kalıyor, orta saha boşalıyor, topu alan dört nala bizim kaleye. 

Haftalardır sahada yatan Dirar'a katlanmak, onun yerine Murat Sağlam'ı oynatma becerisi gösterememek, kimi kandırıyoruz hangi vizyon, bu kafayla nasıl futbolcu satar hale geleceğiz? 

HAK'ı beğenmedim, o da isteksiz ve toptan kaçar haldeydi ama çok haksızlığa uğradığı için anlayış gösterilebilir. 

Dahası var...

Ömer Faruk Beyaz'ı 40 yılda bir ilk 11 başlatmışsın, sahada herkes dökülüyor ama tutup onu çıkarıyorsun. Nasıl insanlarsınız siz ya, empati yapma beceriniz yok mu, ilk maçında oyundan aldığınız, üstelik yenikken bunu yaptığınız 16 yaşında bir oyuncunun öz güvenini yaraladığınızın farkında değil misiniz? Siz hiç psikoloji, empati, insanları anlama eğitimi falan almadınız mı? Bunları bilmiyorsanız Fenerbahçe futbol takımını nasıl yöneteceksiniz?

Hadi aldın, değişen bir şey olsun, yok. Tam oyunun kontrolü bize geçmişken Garry-Emre değişikliği ile oyunu Sivas'a teslim ettik. 

Bir de Vedat konusu var, haftalardır sahada dökülüyor, salgın öncesi Vedat dünkü maçta en az 2 gol atardı ama çalışmamış, belli güçsüz her pozisyonda rakibe poposunu dayayıp ayakta kalmaya çalışıyo, onun yerine Allahyar'ı koysana oynasın. "Çalışmamış" deyince Samandıra'da ne yapıyorlarsa artık, nasıl bir ortam varsa, sanırım köy kahvesinden hallice olmalı, sahadaki fizik güç öyle düşündürtüyor. Tüm ikili mücadelelerde Sivas Fenerbahçeli oyunculara çim yoldurdu. 

Hadi gençleri koymadın sonuç; rezalet. Beşiktaş ve Galatasaray'ın döküldüğü bir sezonda Şampiyonlar Ligi ayağımıza gelmişken hiçbir şey beceremedin. Böyle bir ortamda böyle rezalet bir icraat gösteren Emre-Volkan ikilisine seneye takımı nasıl emanet edeceksin, yoksa Fenerbahçe'nin futbol vizyonu "koçum sen oynarsın bu topu" seviyesine mi düştü?

Bu nasıl bir vizyondur ki, Pierre van Hooijdonk ve Dirk Kuyt varken Emre-Volkan ikilisine bel bağlar? PVH-Emre bile olurdu ama sen "Evden aldırırım..." diyen, antrenörüne darbe yapmış bir futbol ahlakına mecbur ettin bizi.    

Bir de Emre Kılınç-Mert Hakan Yandaş konusu var. Klasik Fenerbahçeli kafası devreye girmiş ve dün akşam "Keşke Emre Kılınç'ı alsaydık" demiştir. Yanlış çünkü Emre Kılınç açık alan oyuncusu, büyük takımda asla başarılı olamaz çünkü hızının yanında top tekniği ve becerisi yok. Oysa Mert Hakan Yandaş zeki, becerikli bir oyuncu, üstünde baskı varken üstelik takım arkadaşı ile arasında rakip varken Kone'ye attığı pas müthişti, işte büyük takım oyuncusu budur. Yoksa büyük takımda önünde at gibi koşacak boşluk olmaz. 

Bakın neredeyse 1 sayfa TFF, hakem ve yönetim hatası yazdım ama bu takım hala 50 puanda ve Avrupa şansını koruyor. TFF, hakemler ve yönetim hataları konusunda da Fenerbahçelilerin büyük kısmı benimle aynı fikirde. Peki Fenerbahçe kadrosu nasıl kötü oluyor? TFF ve hakemler Fenerbahçe'yi doğramadı veya yönetim mükemmel yönetim gösterdi, ikisine de hayır diyorsanız kadro nasıl kötü oluyor? 

Kadro kötü değil, Fenerbahçe iyi yönetilmiyor. 

Başkan gerekli kararlılığı ve liderliği gösteremiyor. Aşırı duygusal ve romantik davranıyor. Aykut Kocaman'ın yardımcılarına güvendiği gibi kulüpte bir çok isme güvenip Fenerbahçe'nin kuyusunu kazanlara fırsat veriyor. "Camianın evladı", "tecrübeli" gibi kavramlara takılıyor, devrimci olamıyor hatta reformist bile olamıyor, öyle olunca da hiçbir şey değişmiyor. 

Ali Koç'tan vazgeçemeyiz çünkü o Fenerbahçe'den alan değil veren biri ama eleştirmeliyiz, Başkan kendini toparlayıp söz verdiği devrimleri yapacak cesarete sahip olmalı. Biz onu yıldız adayı stoper Gürkan Başkan ve Cenk Alptekin varken Jailson stoperde çürütülsün diye desteklemedik; 16 yaşındaki Ömer Faruk Beyaz çıksın, 40 yaşındaki Emre Belezoğlu girsin diye desteklemedik; sahada varlık gösteremeyen 34 yaşındaki Dirar banko oynarken 22 yaşındaki Murat Sağlam kenarda çürüsün diye desteklemedik; Vedat sahada yürüsün, Allahyar kenarda tırnaklarını yesin diye desteklemedik. 

Başkan, şu an ligde 7'nciyiz, gençleri oynatsak daha kötü olmazdı, bu kafayla seneye de bir şey yapamayız. Problem kadro problemi değil, Fenerbahçe'nin çok kötü yönetilmesi.