'Devlet kanallarında sansür var'

'Devlet kanallarında sansür var'

9 Eylül 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan'da Uluslararası Müslüman Film Festivali'ne katılan yönetmen Eylem Kaftan, Türkiye'de devlet kanallarında sansür olduğunu, özellikle filmlerde alkolün "buzlandığını" ve sevişme sahnelerinin yasaklandığını söyledi. 

Resmi Ria Novosti haber ajansına konuşan Kaftan, "Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de devlet kanallarında sansür var ama bağımsız festival filmlerinde sansür yok" dedi. 

Kadın yönetmen, İslam'a göre filmlerde alkol kullanma sahnelerinin gösterilmesinin yasak olduğunu kaydetti. Kaftan, içki kadehlerinin "bulanık" gösterildiğini, mahrem sahneler ve uyuşturucu propagandasının da yasak olduğunu vurguladı.  

24 ülkeden 50 filmin yarıştığı Kazan'daki festivalde Türkiye’yi “Kovan” ve “Kardeşin Bekçisi” filmleri ile “Acı ve Tatlı” belgeseli temsil ediyor.

Boğaziçi Felsefe bölümü mezunu olan Kaftan, "Kovan" filmiyle ilgili olarak Boğaziçi Üniversitesi Haberler sitesine şunları söylemişti:

"Bir filmde mekânın başlı başına bir karakter olduğuna ve mekânın özellikleriyle karakterin özellikleri ne kadar iç içe geçirilirse hikâyenin o kadar güçlü olacağına inanıyorum. Bu nedenle mekân bulma konusunda çok hassasım, en başından beri Kovan’ın bir Doğu Karadeniz hikâyesi olmasını istemiştim. Artvin’i ise insanları sayesinde çok sevdim. Filmin geçtiği Macahel de balcılığın ve arıcılığın çok yoğun yapıldığı bir yer. Zaten oraya varır varmaz arıcı kostümü giymiş bir kadınla karşılaştım, hemen peşinden koştum ve yarım saat sonra onunla kraliçe arı döllerken buldum kendimi… Macahel ayrıca Türkiye'de biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu yerlerden biri. Yerel halk tarafından her bir dalın, çiçeğin hesabı soruluyor. Doğaya karşı bu kadar bilinçli olmaları beni çok etkiledi çünkü zaten Kovan izleyiciye doğa bilinci ve doğaya dönme mesajı vermeye çalışan bir film. Aslında daha kolay bir bölge de seçebilirdik, çünkü Macahel’in coğrafi özellikleri nedeniyle çok zorlu bir çekim süreci yaşadık ama iyi ki burayı seçmişiz diyorum."

Portre/Eylem Kaftan

İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden 1998 yılında mezun oldu. Boğaziçi üniversitesi yıllarında Martı isimli kadın dergisinde yazılar yazdı. Aynı zamanda sinema yazıları yazmaya başladı. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ve Toronto'da York Üniversitesi'nde sinema alanında mastır yaptı. York Üniversitesi'nde bitirme tezini '80 sonrası Türk sinemasında kimlik krizi' üzerine yazdı. 1999 yılında TRT2 için yapılan Makyaj adlı kısa filmde başrolde oynadı. O yıl kendisi de 'A Swan Story' adlı ilk kısa filmini çekti. 1999 yılından beri belgeseller yapan Kaftan'ın ilk belgeseli 'Bak Devlet Baba' isimli, 17 Ağustos Marmara depremiyle ilgili yaptığı belgesel. 2000 yılında Montreal'e yerleşen Kaftan National Film Board sponsorluğunda Vendetta Song / İsmi Güzide filmini yaptı. Bunun dışında Kaftan Kanada'da kalma mücadelesi veren Cezayirli mültecilerle ilgili 'Bledi, Evimiz Burası' isimli filmini Malcolm Guy ile birlikte 2006 yılında tamamladı. Kaftan belgesel projeleri dışında pek çok kısa filme yönetmen ve editör olarak imza attı. Yönetmenliğin yanı sıra öykü, roman, senaryo ve şiir yazıyor. (kameraarkasi.org)