Derbide sevinen Beşiktaş

Derbide sevinen Beşiktaş

26 Ekim 2021 Salı  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray, kazandığı Avrupa karşılaşmasının ardından ligde çok önemli bir maça çıkıyor, Trabzonspor’un kazandığı haftada galibiyet bekliyordu. Maç başlangıcından itibaren Beşiktaş olağan oyun şablonundaydı.  

Önde basan, oyunu rakibine kabul ettirtmek isteyen siyah-beyazlılar, ilk çeyrekte istediği düzeyde saha parselasyonunu yaptı diyebilirim. 

Buradaki en büyük etmenlerden biri olan isim ise Josef De Souza… İkili eşleşmelerde bloklar arası müdahalelerde çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Galatasaray’ın geçiş oyunu oynadığını bilen Yalçın’ın öğrencileri, pas bağlantısında en büyük etmen olan Berkan Kutlu’yu oyundan düşürünce, Galatasaray’ın olağan tek pas oyununu kilitlediler.  

Pozisyonları cömertçe harcayan taraf olan Beşiktaş, üçüncü bölgede bitiricilik konusunda iyi işler yapamadı. Galatasaray ise, ikinci bölgede çok fazla pas hatası yaptı.  

Takımın ikinci bölgede çok yumuşak kaldığını düşünüyorum. Dikine oyunda pasif olan Galatasaray, oyunun temposunu düşürdüğü anda kontrolü ele aldı. Topu rakibe bırakmadığı anlarda Morutan’ın sol taraftaki etkinliği ile pozisyon üstünlüğünü ele aldı. 

Kurulan hücum değerli, Galatasaray’ın bu tarafa dikkat etmesi lazım. Kazanım kısmı burada. Oyunun başlangıcı ile hücumun şekillendiği alanlarda ikili blokları çok iyi yapan Terim’in öğrencileri merkezdeki alanı iyi değerlendirdi. Hep söyledim, yine söylüyorum. Galatasaray’ın şut sayısını artırması lazım. Ek olarak, Taylan’ın olağan şablonda olmaması, takımın performansını aşağıya çekti. 

Golden sonra Galatasaray’ın biraz daha ön alanda oynaması gerekiyordu. Oyunu tutabilseler, başka şeyler konuşabilirdik. 1-0’ı oynamak başka 1-1’i oynamak başka bir şey. Tempo olarak beklediğim seviye geldi diyebilirim. 

İkinci yarıya başlarken Beşiktaş tarafında değişen bir şey olmayacağını bilsem de, Galatasaray’da Taylan-Emre, Diagne-Halil değişikliği bekledim. İlk yarıdaki temel problem Galatasaray’ın "zone 14"te etkili olamamasıydı. Halil Dervişoğlu isteğim bu yüzden. 

Oyunun başlangıcı ilk yarının adeta kopyasıydı. Galatasaray topun arkasında kalmayacak, topla oynayacak. Bu tarz oyun içi iletişim ve bağlantı problemleri Galatasaray’da bu sezon olacak. 

Kadro genç, zaman lazım. Öyle ki, oyuncu değişikliklerinden sonra daha etkin olan Galatasaray’ı da gördük. Büyük maçlarda bulduğunu atacaksın. Oyun içi çok fazla gel git olduğunu düşünüyorum. 

Beşiktaş, ihtiyacı olanı almaya yönelik oynadı ve başarılı oldu. Haftalardır iyi oynayıp, sonuca gidemeyen Yalçın’ın öğrencilerine bu galibiyet iyi gelecek.  

Her iki takımın da fikstürü ateş hattı. Özellikle Beşiktaş kanadında puan kaybı daha fazla olabilir. Ligdeki dengeler daha çok değişecek. Oyun çirkinleşmedi, derbiler böyle güzel. İki güzide camiayı da tebrik ediyorum...

Etiketler:  Futbol