Cumhuriyet'te işten çıkarmalar

Cumhuriyet'te işten çıkarmalar

29 Kasım 2021 Pazartesi  |   Günlük

Cumhuriyet Gazetesi'nde toplu sözleşme sonrası işten çıkarmalar başladı. Şu ana kadar 8 kişinin işe son verildiği öğrenildi.  

Gazete yönetiminin toplu sözleşme sonrası maliyet artışını gerekçe gösterdiği ifade ediliyor. Toplu sözleşme sonrası gazete 14 sayfaya düşmüş, cumartesi eki de kapatılmıştı.  

İşten daha fazla kişinin çıkarılacağı belirtiliyor. Çıkarılanların isimleri şöyle: 

Olcay Büyüktaş Akça (Yazı İşleri Müdürü) 

Sami Gürel (Spor Müdürü) 

Rüya Özkalkan (Düzeltme Servisi Şefi) 

Hilal Köse (Cumhuriyet Pazar Sorumlusu) 

Tuğba Özer (Muhabir) 

Ece Piroğlu (Muhabir) 

Vedat Arık (Foto Muhabiri) 

Mahmut Gündüz (Arşiv) 

TGS'den edinilen bilgiye göre, sendika işveren yönetimine ulaşmaya çalışırken, üyelerin işten çıkarma nedenlerini de netleştirmeye çalışıyor. Ayrıca sendikanın görüşmeleri devam ettirdiği belirtildi.

Konuyla ilgili bir başka iddia ise, işten çıkarmaların Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya'nın bilgisi dışında gerçekleştiği yönünde. İşten çıkarmaların, Küçükkaya'nın ekibini tasfiye etmek için yapıldığı ileri sürülüyor.

İşten çıkarılan muhabirlerden Piroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhuriyet'te sendikal mücadele veren ve toplu iş sözleşmesinin imzalanması için emek harcayan, aralarında benim de yer aldığım 8 gazeteci Cumhuriyet’ten kovuldu. Yarın 11.00’de açıklamamız var. Herkesi bekleriz…" dedi.

TGS'nin açıklaması

Türkiye Gazeteciler Sendikası gelişmelerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Cumhuriyet gazetesinde sekiz gazetecinin işten atılması sendikal örgütlülüğümüze yönelik bir hamledir. İşten atılan sekiz meslektaşımızın tamamı Sendikamız üyesidir. Toplu pazarlık masasına oturmadan önce üyelerimizi istifaya zorlayan anlayış, imzalanan sözleşmeye rağmen devam etmektedir. Bu tutum Cumhuriyet’e yakışmamaktadır. Uzun süren dava süreçlerinin ardından masaya oturduğumuz ve geçtiğimiz günlerde üyelerimizin kararlı duruşu ile imzaladığımız toplu iş sözleşmesi sonrasında sekiz üyemizin işten atılması Cumhuriyet gazetesi yöneticilerinin sendika karşıtı tutumlarını bir kez daha su yüzüne çıkartmıştır. 

İşten atmalara dair ekonomik gerekçeler öne süren Cumhuriyet yönetiminin, sendikal mücadelede aktif olan sekiz meslektaşımızı seçmesi tesadüf değildir. 

Cumhuriyet gazetesi yönetimini bir an önce bu hatalı karardan vazgeçmeye ve altına imza attıkları toplu iş sözleşmesi hükümlerine uymaya çağırıyoruz. 

Cumhuriyet gazetesinde sendikal örgütlülüğümüzün bitirilmesine izin vermeyeceğiz. Sendikal nedenle işten atılan arkadaşlarımızın işe geri alınması için 30 Kasım Salı saat 11:00’de Cumhuriyet önünde buluşuyoruz.

(soL Haber, Medyatava, Medya Günlüğü)