Covid– 19'la mücadelede ortak zaferin şifreleri

Covid– 19'la mücadelede ortak zaferin şifreleri

28 Haziran 2020 Pazar  |   Köşe Yazıları

Okay Deprem 

Covid – 19 koduyla anılan yeni tip korona virüsüyle mücadelede dünya belli bir aşamaya gelmiş durumda. Ancak gene de küresel pandeminin süjesi söz konusu ölümcül virüs yeryüzü çapında etkisini ve teşkil ettiği tehdidi sürdürüyor. Geçenlerde El-Cezire adlı global haber ajansında yayınlanan bir haberde, Covid-19 pandemisi ile alakalı kriz durumunu başarılı ve nihai olarak çözebilmek açısından beş temel hususa dikkat çekiliyor:  

1- COVID-19’a karşı bağışıklık sistemini geliştirmeye katkı sağlayacak efektif bir aşı geliştirmek. 

2- Koronavirüsten dolayı hastalanmış olanların tedavilerini kolaylaştıracak ilaç bulmak veyahut komplikasyonların daha da ilerlemesi riskini azaltmak.  

3- Akılcı karantina politikalarının yürütülmesini organize etmek. 

4- Kolektif bir bağışıklık sistemi geliştirmek amacıyla sınırlamaları/önlemleri peyderpey düşürmek.  

5- Gelecekte koronavirüsün etki mekanizmalarını değiştirmek.  

Tıp kamuoyunun temsilcileri, aynı şekilde, adı geçen önlemlerin pandemi tehlikesini eninde sonuna bitirmeye muktedir olduğu kanaatindeler.  

Ancak, gene en az yukarıda sıralananlar kadar, COVID-19’un yayılması problemine çözüm getirilmesine katkı sunacak ilave faktörler de bir o kadar önem taşıyor. Bu da en başta; imkânı olan ülkeler ve bir takım uluslar arası örgütler tarafından; ilaç ve tedavi hizmetleri formatında insani yardım temin edilmesi ile; farklı ülkelerin medikal kurumları arasında COVİD-19 ile mücadele tecrübesinin karşılıklı olarak aktarılabilmesi için online-danışmanlık sisteminin düzenlenmesi. 

Özellikle Fransa, Almanya ve Büyük Britanya gibi ülkeler, uluslararası sağlık kurumlarının aracılık etmeleri ile 2020’nin Mart ayında İran İslam Cumhuriyeti ile bu bağlamda dayanışma göstermek suretiyle bu ülkeye; parasal nakit, tarama için donanım, kitler, koruyucu giysi ve de tıbbi eldivenlerden oluşan bir yardım paketi temin ettiler.  

Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı Kızılay da, yine bu yılın Mayıs ayı içerisinde Tacikistan’a, 50 bin koruyucu maskeden oluşan bir yardım paketi ulaştırırken, Türkiye hükümeti bu ülke vatandaşlarının memleketlerine uçakla dönme maliyetlerini de üstlendi.  

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da görev yapan hekimler, pandemi ile savaşta biriktirdikleri tıbbi ve teknik deneyimleri online bir konferans aracılığıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti’ndeki meslektaşlarıyla paylaştılar. Rusya gene 2020 Haziranının başlarında Afganistan’a, koruyucu maskeler ve test kiti sistemlerinden müteşekkil bir insani yardım paketinin gönderilmesini organize etti.       

Bu türden örnekler gün geçtikçe çoğalıyor ve yaygınlaşıyor. Gezegenimizdeki bütün insanlığın ortak uğraşısı ancak COVID-19 vakasını durdurup akabinde ortadan kaldırabilir.