Çoktan seçmece kavun

Çoktan seçmece kavun

2 Eylül 2021 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Siyah beyaz ve tek yayın kuruluşunun tek kanallı programları dönemini de yaşadı dünyanın her devleti televizyon yayıncılığı ve seyrediciliği olarak. 

"Ah nerede o güzel günler" diyecek değilim amma fakat, bunca boş seçenek sunulursa insanlara. "Ah nerede o boş seçeneklere yüz vermeyerek dolu seçenek arayışında olacak insan" diyeceğim. 

Renkleri seçenekler olarak addedersek bile, genellikle bir tek rengi seçip de renk dediğin kırmızıdır, yeşildir diye tavır alanlar az değildir. 

"Bütün renkler eşit hızda kirleniyordu / birinciliği beyaza verdiler" demişti ya Özdemir Asaf, işte o misal kirlenmekteki birinciliği kim kime veriyor ve dahası kim kirletiyor renkleri?

Durup dururken kirlenmez ki renkler. 

Bir, birden fazla hatta çok kirleten vardır renkleri. 

Denizin mavisini Suriye mi kirletiyor?

Yedi düvelin gemileri tankerleri, yolcu gemileri yük gemileri fink atıyor denizlerde ve her anında her günün binlerce, yüz binlerce gemi fırdolayı dolanıyorsa denizlerde, olası mıydı denizlerin mavi kalması?

Denizler mavi kalmadığı gibi gökyüzü de berrak değil artık, ne bulutlar eskisi gibi su buharı ne de sular arı duru. 

İki, üç beş derken bir kısmı meclise kapağı atmış bir kısmı da meclisli ve meclisci olmak için can atan parti seçenekleri var önünüzde. 

Her birinin boş seçenek olduğuna dair zerre kuşkum yok, "Hayır bizim parti dolu seçenektir, tek doğru seçenektir" diyenlere de itirazım yok. Evet herkesin partisi kendine Fener, Cimbom Kartal ve dahi United ya da City, parti başkanları da ya Messi ya da Ronaldo, aşağısı kurtarmaz. 

Ölümlü bir dünyanın insanı olarak gülüp geçiyorum. 

Kendi seçeneklerimle baş başa günümü gün ediyorum, gecemi de gece. 

Yıldızları sayıyorum geceleri ve aydede duruyorum kimi gecelerde onlara ve her gece farklı oluyor hem kendileri hem de sayıları, gündüzleri de taş topluyorum, odun dal kuru yaprak geçip gidiyor işte günler. 

Geçinip gidiyorum yıldız sayıp, kuşları dinleyip. 

Tavsiye etmiyorum. 

Kendi takımınızı sıkı sıkı tutun sakın bırakmayın, takımınız gol yemesin de isterse dünya batsın. 

Geceyi, günü, yıldızları, dalları ben beklerim