Cocu ve 8 saniye

Cocu ve 8 saniye

24 Ağustos 2018 Cuma  |   Köşe Yazıları

Malatyaspor deplasmanından 1-0 mağlup ayrılan Fenerbahçemiz hepimizi üzdü. Yeni yönetimin yeniden heyecan, yeniden vizyon, yeniden Fenerbahçe sloganları taraftarın üzerinde heyecan yaratmıştı. Rekor forma satışları ve kombineler de bunun kanıtıydı, fakat Malatyaspor karşısında ortaya konulan performans taraftarı üzdü. 

İhtiyaç duyulan transfer takviyeleri yapılmadan bir şey söylemek yanlış. Phillip Cocu PSV Eindhoven takımını çalıştırdığı dönemde 4-3-3 ofansif taktik anlayışını oturttu ve şampiyonluklar yaşadı. Şu anda kadroda hala deneme yanılma döneminde olduğu ortada. Cocu takımın topu kazanma kabiliyeti 8 saniyenin üstüne çıkmayan bir Fenerbahçe kurmak istiyor. 8 saniye neden önemli? Çünkü futbolda ideal süre bu, 8 saniyenin altında olması ise çok çalışmanın karşılığının ispatıdır .Er geç ideal 11'ini bulacak ama bu geçiş sürecini minimum puan kaybıyla atlatmak lazım. Yönetime güvenim tam, gerekli önlemi alacak ve gereken transferleri yapacaktır, yeter ki taraftar kenetlensin.

Yönetime güvenelim çünkü bir tane Fenerbahçemiz var. Yeni sezona belki istediği bir başlangıç yapamadı ama unutulmasın ki Fenerbahçe geçen sezona da kötü başlamıştı. Medya "ilk 4'e dahi giremez" demişti, peki sonra ne oldu? Fenerbahçe ligin en çok gol atan (78 gol) ve son haftaya kadar şampiyonluğu kovalayan takımı. Ligi 2.sırada tamamladı.

Bugün gelinen nokta yine aynı maalesef... Medyamızın reyting ve menfaat derdi olan yorumcuları ve kalemşörleri Fenerbahçe üzerinden kadro mühendisliği ve yeni hoca Cocu üzerinden algı yapmaya başladı. Taraftarın bilinçli olması gerekiyor, bunlar 3 Temmuz sürecinde bile Fenerbahçe nefreti yüzünden FETÖ'nün yaptığı kumpas operasyonunu meşrulaştırma çabasına girmişlerdi. Geçmişte Fenerbahçe'nin kötü gününde yanında yer almayanlar bugün Fenerbahçe'nin gidişatını dert eder olmuş!

Kimse üzülmesin, Göztepe deplasmanından 3 puanla dönüp yeni bir beyaz sayfa açacağız lige. Biz bu sene şampiyon olacağız ve en önemlisi Fenerbahçe düşmanlarını yeneceğiz!

Fotoğraf: Tuncay Şen. 1995-1996 sezonunda Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçı.