Cimbom sonunu getiremedi

Cimbom sonunu getiremedi

24 Kasım 2020 Salı  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray, geçen hafta aldığı Sivasspor galibiyetinin ardından takım olarak iyi bir ivme yakalamıştı. Bu durumu devam ettirebilmek, kritik haftalara girildikçe daha önemli bir hal alıyordu. Takım, oyun olarak olmasa da sonuç odaklı oynamayı başarıyor, haftayı bir şekilde mutlu kapatıyordu. Puan tablosunda Galatasaray, zirveden kopmamış gibi görünse de yapılması, değiştirilmesi gereken çok şey var.

Bakalım maçta neler olmuş…. 

İlk yarıda sarı-kırmızılı ekip maçı tamamen domine eden, elinden geldiğince oyunu üçüncü bölgede oynamaya gayret gösteren bir şekilde sahaya çıktı. Takımda birçok futbolcunun koronavirüs testinin pozitif çıkması ile ideal kadroda ciddi eksikler yaşayan Fatih Terim ve ekibi maç kadrosuna alt yapı oyuncularını dahil ederek uzun süre sonra bir ilke imza attı desek yanlış olmaz. Açıkçası bu maçta izlediğim takım üzerinde hafta içinde yapılan idmanlarda çok büyük hazırlık yapılmış. Takım ilk yarıda o kadar farklı bir şablon ile sahaya yayıldı ki, sezon başında konuştuğumuz hızlı tek pas futbolunu Galatasaray için bu maç görmüş olduk. Duran top organizasyonları, dar alanda kısa paslaşmalar, dahil olmak üzere bunun gibi birçok taktiği yarı boyunca defalarca deneyen Galatasaray, bitiricilik performansının kurbanı oldu. Maçı izlerken kendi kendime ‘’hangisini atacaklar acaba’’ diye serzenişte bulundum. Bununla beraber, siz değerli okuyucularıma da bir soru yöneltmek istiyorum: Bir takım, maç veya yarı boyunca kaç pozisyona girebilir? Herhalde maksimum beş ya da altı…. Futbol, adaletsiz ve nankör bir oyun. Yakaladığınız her pozisyonu gole çevirmek zorundasınız. Öyle ki, denk gelirse sekiz on tane gol atacaksınız. Aksi takdirde ‘’atamayana atarlar’’ kuralı sizi perişan edecektir. Sayısız pozisyonu cömertçe harcayan Galatasaray, devreyi nasıl beraberlik ile kapattı inanın anlamadım. Kayserispor kalecisi Sulviu Lung performansı ile takımına bir puanı getirdi. Büyük bir alkışı hak ediyor. Samet Aybaba ve ekibinin bir idman ile takıma yapmış olduğu dokunuşa ise yazımın sonlarına doğru değineceğim. 

İkinci yarıya başlarken, Galatasaray için, ‘’fişi çekerler’’ diye düşünmeden edemedim. Böylesine dominant oynanan bir ilk yarıdan sonra aksi düşünülemezdi. Ben dahil olmak üzere bu maçı ilk yarı ile beraber değerlendiren herkes aynı şeyi düşünüyordur. İlk yarıda gösterilen yoğun performansın ardından on beş dakikalık süre Galatasaray’ a yetmemiş. Sarı-kırmızılı ekip sahaya bir hayli yorgun çıktı. Lung’un sakatlığının ardından İsmail Çipe’nin kaleye geçmesinin ardından oynanan vurdumduymaz oyun pahalıya patladı. İkinci devrede golden sonra kaleye yalnızca bir kez giden Galatasaray, bu performansının ve sonucunun bedelini ligin sonlarına doğru çok ağır şekilde ödeyebilir. Lig, çok uzun bir maraton. Hiçbir takımın garantisi yok. Bakalım önümüzdeki haftalar neler getirecek… Galatasaray için, hemen hemen her yazımda belirttiğim gibi sorunun kaynağı teknik ekip… Fatih Terim, bu takımın efsanesi olsa da, her maç bir bahanenin ardına sığınıyor. Bu takımı yabancı bir hocaya teslim etmenin en doğru seçenek olduğu kanaatindeyim.

Kayserispor, Bayram Bektaş’ın ayrılığının ardından ligde zor günler geçiriyordu. Geçen sene yaşanılan sıkıntılı süreçlerden sonra Berna Gözbaşı, sezon başında işini sağlama alarak iyi bir takım kurdu. Her ne kadar takımınız iyi olmuş olsa da, hoca faktörü bambaşka bir şey. Samet Aybaba, daha önce Kayseri’de de görev almış, tecrübeli bir teknik adam. Kriz anlarında elinden gelenin en iyisini yapabilen bir isim. Takım ile sadece bir idmana çıkmış olmasına rağmen, önceliğini savunma hattına vermiş olması, Galatasaray’ı ne kadar iyi analiz ettiğini gösterir. Kompakt bir kontra anlayışı ile sahaya çıkan Kayserispor, biraz da futbol şansının yardımı ile bu maçtan puan ile ayrılarak psikolojik üstünlüğü ele aldı. Önümüzdeki haftalarda hem oyun hem de skor açısından eski günlerini aratmayacak olan performanslarına döneceklerini düşünüyorum. Samet Aybaba ve ekibini tebrik ediyor, bu zorlu  yolculukta onlara başarılar diliyorum.

Etiketler:  Futbol