'Çıkarlarımızı korumasını biliriz'

'Çıkarlarımızı korumasını biliriz'

21 Nisan 2021 Çarşamba  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bütün ülkelerle iyi ilişkiler içinde bulunmak istediklerini ancak gerektiğinde ulusal çıkarları korumak için en sert karşılığı vermekten çekinmeyeceklerini söyledi.

Putin, ilk kez 1994 yılında dönemin lideri Boris Yeltsin tarafından başlatılan Federal Meclis konuşmasını bu yıl 17. kez yaptı. Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasını ağırlıklı olarak iç konulara ayıran Putin, son bölümde dış politikaya değindi. Rusya lideri, "Bize karşı dostça olmayan, küstahça davranışlar sürüyor. Biz uluslararası toplumla iyi ilişkiler sürdürmek, köprüleri yakmak istemiyoruz. Ama köprüleri yakmak isteyen, iyi niyetimizi zayıflık sanan olursa asimetrik, en hızlı ve en sert şekilde karşılık veririz. Rusya'ya karşı provokasyon hazırlayanlar, kırmızı çizgiyi geçenler uzun zamandır olmadıkları kadar pişman olurlar" dedi.

Belarus'taki darbe girişiminden de söz eden Putin, "Artık bütün sınırları aştılar" diye konuştu.

Putin, Ukrayna'nın Moskova yanlısı lideri Viktor Yanukoviç'in de bir devlet darbesiyle devrildiğini ve ölümden döndüğünü söyledi.

Konuşmayı aralarında milletvekilleri, senatörler, yasama, yürütme ve yargı organlarının bütün üst düzey yöneticilerinin bulunduğu yaklaşık bin konuk izledi.

Konuşmasının çok büyük bölümünü koronavirüsle mücadeleye ayıran Putin vatandaşlara, "Lütfen aşı olun" diye seslendi. Rusya liderinin ele aldığı diğer öne çıkan başlıklar ise sosyal yardımlar, eğitim, çevre sorunları, ekonomik konular ve turizm oldu.

Etiketler:  Rusya