Cezaların çoğu 5 gazeteye verildi...

Cezaların çoğu 5 gazeteye verildi...

7 Şubat 2021 Pazar  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici, Basın İlan Kurumu'nun son bir yıl içinde ceza verdiği gazeteleri araştırdı ve ilginç bir tabloyla karşılaştı:

"Resmi ilanların yazılı medyaya akışını düzenleyen Basın İlan Kurumu’nun bir yıl içerisinde hangi gazetelere ceza verdiğini merak ettim. Medya ile ilgili her kurum gibi Basın İlan’ın da şeffaf olmasını bekliyordum ama yanılmışım. İnternet sitesinde gazetelere uygulanan cezalara ilişkin derli toplu bilgi bulamadım. 

Ben de CİMER üzerinden sormaya karar verdim. “Basın İlan Kurumu, 2020 yılı içerisinde hangi medya kuruluşlarına, hangi gerekçelerle ve ne kadar süreli resmi ilan kesme cezaları vermiştir?” diye yazdım ve beklemeye başladım. 20 gün sonra yanıt geldi. Uzun uzun yasa hükümleri aktarılıyor ve “Kurumumuz resmi ilanların, gazetelerde düşünce ve fikir ayrımı gözetilmeksizin yayınlatılmasına aracı olmaktadır” deniliyordu. En sonunda da 2020 yılı içerisinde gazetelere uygulanan cezalarla ilgili şu bilgi veriliyordu: 

“Resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerin muhtelif denetleme, tetkik ve kontrolleri sonucu 2020 yılı içerisinde mevzuatla yükletilen şartları ihlal etmeleri nedeniyle 231 günlük, Basın Ahlak Esaslarının ihlal edildiğinin tespitine ilişkin olarak 572 gün olmak üzere toplam 803 günlük resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi kararı alınmıştır.” 

Cezalandırılan gazetelerin isimlerini açıklamak yerine toplam sayıları vererek sorumu geçiştiriyorlardı."

Yazının devamını okumak için tıklayın