'Çete' futbolu

'Çete' futbolu

24 Eylül 2020 Perşembe  |   Mentor

Mentor

Rıdvan Dilmen'in pazartesi akşamı NTV'de İbrahim Seten ve Mehmet Arslan hakkında ileri sürdüğü iddialar yenilir yutulur cinsten değil... 

Fetöcü olma iddiası sadece işin medyatik yanı, çok çabuk dikkat çekiyor oysa diğer iddialar çok daha ciddi. Turkcell, Spor Toto ve TFF gibi kurumların zarara uğratıldığı, futbol müsabaka sonuçlarının etkilendiği ve bunu gizlemek için kurulan bir manipülasyon çetesi aracılığı ile nefret ve kaos ortamı yaratıldığı anlatıldı. Bunların doğru olup olmadığını bilmiyorum ama Rıdvan Dilmen yer, isim, tutar belirtti, konuşması çok ikna ediciydi. 

İddialar ne kadar doğru bilemem ama bildiğim İbrahim Seten ve Mehmet Arslan’ın özellikle Seten’in 10 yıldan fazladır sistematik Fenerbahçe düşmanlığı yapması. Bunun ticari açıdan makul bir yanı yok çünkü futbol için en çok para harcayan taraftar Fenerbahçe. Popülizm ve reyting açısından da mantığı yok; bir gazeteci Türkiye’nin en büyük ve en güçlü taraftarını yerli yersiz neden karşısına alsın, anlamsız. Mustafa Cengiz, Abdürrahim Albayrak veya Melo'da bile İbrahim Seten'in yaptığı kadar sık Fenerbahçe’ye karşı nefret söylemi yok. Amigo bile denemez, resmen Fenerbahçe’ye savaş açmış. 

Ayrıca son zamanlarda bu tavır gazeteciliğin çok ötesine geçerek "İtalya bağlantısı", "zekasız..." gibi bayağı ve marjinal bir hal aldı. Seten akıllı biri bunu boş bulunup yapmış olamaz, mutlaka bir amacı olmalı. İşte tam burada insan güvenini yitiriyor ve olanlar inandırıcı geliyor. 

Çünkü bu ülkede Fenerbahçe nefreti yaratıp insanların ceplerini boşaltmak çok kolay. Kimi kulübün paraları bu yolla Fetö'ye aktı, kimininki de menajerlere. Eğer futbolda gizli kapaklı projeleriniz varsa, bunları rahatlıkla Fenerbahçe nefreti arkasına saklayabilirsiniz. 

Ayrıca daha önce yazdığım gibi, hem hukuki alt yapı nedeniyle hem de TFF’deki "sefahat rejimi" nedeniyle Federasyon denetimsiz, denetimsiz olduğu ve büyük paralar döndüğü için de çeteleşme olması çok normal. Bunun için de yeterince neden var, lüks arabalar, hesapsız huzur hakları, bir gazeteciye ödenen aylık 100 bin TL  vs. vs. 

Medyada ve TFF’de çıkar için çeteleşme olduğuna dair yeterince şüphe var, her gün yeni bir rezalet gündeme düşüyor, futbolda ve medyada derhal soruşturma açılmalı ve futbol bu şüpheden temizlenmelidir. Savrulan halkın parasıdır ve iktidar bu temizliği yapmak zorundadır.

Etiketler:  Futbol