Çeşme Deniz Muharebesi için rölyef

Çeşme Deniz Muharebesi için rölyef

27 Temmuz 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, St. Petersburg kentindeki Deniz Askeri Kuvvetleri'nin ana binası karargahında Çeşme Deniz Muharebesi için yapılan kabartmayı (rölyef) törenle açtı. 

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında göre, Deniz Askeri Kuvvetleri Günü vesilesiyle düzenlenen törende konuşan Şoygu, “Anavatanın askeri tarihinde, ülke ve donanmasında gurur duygusu uyandıran birçok önemli olay var. Bunların arasında 7 Temmuz 1770'de Çeşme Muharebesi'nde Rus denizcilerinin elde ettiği zaferi de bulunuyor" dedi.  

Şoygu, "Çeşme Körfezi'ndeki savaşa adanmış kabartmayı açarak, denizcilere, devletin ulusal çıkarlarını korumadaki hizmetleri için duyduğumuz saygıyı gösteriyoruz" diye konuştu. Kabartmada Rus komutanlar A. Orlov, G. Spiridov ve D. Elfinston'la Rus İmparatorluk arması da bulunuyor. 

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus donanmasının kazandığı zaferlerin onuruna böyle benzer anıtların açmaya devam edileceğini kaydetti. Açıklamaya göre, Sinop Savaşı ve Navarin Savaşı da için de kabartmalar yapılması planlanıyor.
 

 

Çeşme Deniz Muharebesi, 5-7 Temmuz 1770 tarihleri arasında yaşandı. Rus ve Osmanlı donanmaları arasında Çeşme Körfezi açıklarında yaşanan çatışmanın sonucunda Osmanlı Donanması Rus Donanması tarafından tamamen yok edildi. Bu savaş 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı'nın bir parçasıydı

Çeşme Deniz Savaşı Osmanlıların İnebahtı Savaşı'ndan sonra denizlerde aldığı ilk büyük yenilgiydi. Osmanlı Devleti bu savaştan sonra bir süre donanmadan yoksun kaldı. Osmanlı-Rus Savaşı'nın 1774 yılında bitmesine kadar Rus donanması Çeşme'ye defalarca geri gelerek limanı top ateşine tuttu.. 
 

Etiketler:  Rusya