Cenazeye 'nükleer çanta' ile katılmak

Cenazeye 'nükleer çanta' ile katılmak

10 Nisan 2022 Pazar  |   Kötü

Pazar günü yayınlanan Hürriyet gazetesinin birinci sayfasında, "Cenazeye nükleer çanta ile gitti-Rusya lideri Putin aşırı milliyetçi parti lideri Jirinovski'nin cenaze törenine katıldı" başlıklı bir haber yer alıyor.

Haberin devamı şöyle:

"Jirinovski’nin cenaze törenine katılan Rusya Devlet Başkanı Putin için alınan güvenlik önlemler herkesi şaşırttı. Cenaze alanına elinde 'nükleer çanta' olan koruma ekibi ile gelen Putin için salondan Jirinovski’nin akrabaları bile çıkarıldı. Putin'in yanındaki siyah takım elbiseli adamlardan birinin elinde 'Nuclear football' olarak bilinen 'Nükleer Çanta' olması dikkatlerden kaçmadı. Rus liderin cenazeye yanında 'Nükleer çanta' olan geniş bir koruma ekibi ile katılması ve salonun tamamen boşaltılması 'Putin'in suikast girişimlerinden korkması' olarak yorumlandı."

Hürriyet'in birinci yanlışı "Nuclear football" demesi, bu ABD başkanlarının yanında taşıdığı nükleer çantanın ismi. Rusya'da çantanın adı "Çeget."

"Nükleer çanta nedir" diye soracak olursanız...

Çantada Rusya'nın nükleer silahlarının ateşlenmesinde kullanılan kodlar bulunuyor. Bu çantada yer alan kodlar karadan ya da denizden balistik füzelerin ateşlenmesini sağlıyor.

Peki, Putin'in Jirinovski'nin cenazesine nükleer çantayla katılmasında garip ya da ilginç bir durum var mı?

Yok çünkü bu çanta zaten her zaman Rusya başkanlarının yanında olmak zorunda.

Ama çanta sadece Rusya devlet başkanlarında bulunmuyor, savunma bakanlarıyla genelkurmay başkanlarında da aynı çantadan var.

Not: Hürriyet pazartesi günü çıkan sayısında durumun farkına varmış ve habere "Putin çantayı aslında hep yanında taşıyor" diye bir ekleme yapmış. Ama "Ukrayna krizinin sürdüğü bir dönemde ‘nükleer futbol topu’ diye de anılan çantanın kamuoyu önüne çıkarılması tepki çekti" diye bir cümle eklemiş, kimin tepkisini çektiğini yazma gereği duymadan!

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/iste-unlu-nukleer-canta-46256

Etiketler:  Rusya