'Cenazeme bile gelme...'

'Cenazeme bile gelme...'

22 Haziran 2021 Salı  |   Günlük

Sözcü yazarları Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar arasındaki kavga gündeme damga vurdu. İş insanı Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili imalı tweet atan Özdil'e Dündar'dan çok sert tepki geldi. Dündar, Özdil'e yönelik, "Ayıp değil mi utan. Yerin dibine gir, karşıma çıkarsan çok fena yaparım" dedi.

Salı günü yaşanan gelişmelerin ardından Dündar, KRT'deki programa katılamayacağını, "Üzüntümden televizyona çıkacak durumda değilim. Bu akşam KRT TV'deki Şimdiki zaman programına katılamayacağım için hem sizlerden hem de değerli meslektaşlarımdan özür dilerim" dedi.

Dündar ve Özdil arasındaki tartışma şöyle gelişti:

Özdil, "Dürüst ve güvenilir (!) araştırmacı gazetecilerin SBK (Sezgin Baran Korkmaz) aşına su katmak istemem ama, SBK'nın kafakola aldığı gazetecilerin listesi ABD'de açılan davanın iddianamesinde yazıyor... Kimlere televizyon kanalı kurdurdukları bile orada yazıyor!" dedi. 

"SBK'nın kafakola aldığı gazetecileri, kime hangi televizyonu kurdurduklarını biliyorum ama söylemem demedim, aksine açık açık söylüyorum, ABD'deki iddianamede yazıyor... Dürüst ve güvenilir (!) araştırmacı gazeteciler niye bu mevzudan hiç bahsetmiyor diye soruyorum?" ifadeleriyle Twitter paylaşımına devam eden Özdil'e Uğur Dündar sert tepki gösterdi. 

İki ismin kavgasının, Artı 1'in kuruluşuna ilişkin iması nedeniyle çıktığı öğrenildi. Dündar, kendisini en yakından tanıyan isimlerden birinin Özdil olduğunu ifade ederek, "Yazıklar olsun sana, o tweeti nasıl paylaştın" dedi. 

Dündar, konuşmasının devamında, "Biri bana Yılmaz Özdil'i sorsa 'Yılmaz pis bir işe bulaşmaz' derim... Yılmaz'a da yazıklar olsun... Bitti benim için artık. Çok namuslu bir iş yapmışız, tebrik etmesi gerekirken imalı çamur. Yazıklar olsun. Benim için Yılmaz Özdil bitti, cenazeme bile gelmesin" ifadelerini kullandı. 

Tele 1'deki yayın sürerken Özdil, "SBK iddianamesinde yazılanları sordum, Tele1'de değerli ağabeyim Uğur Dündar'la Tuncay Mollaveisoğlu beni eleştiriyor, sormayayım o halde..." paylaşımı yaptı. 

Bunun üzerine Dündar, "Açık açık yazacaksın, sen benim ne kadar namuslu olduğumu bilen 2-3 kişiden birisin, sen nasıl ima yollu da olsa çamur atmaya yeltenirsin... Kötü kalpli. Nedenini de biliyorum, İsmail Saymaz'a takmış... Nasıl gitti elin o tweete, nasıl yazabildin onları" dedi. 

Dündar, Özdil'in kendisine "değerli ağabeyim" diye mesaj attığını da ifade ederek, "Değerli ağabeyim deme sen artık değersiz Yılmaz'sın" tepkisi gösterdi.

Dündar ve Mollaveisoğlu’ndan ret 

Dündar, Artı 1 TV’nin kendisiyle birlikte kurucularından olan ve genel yayın yönetmenliğini üstlenen Mollaveisoğlu ile birlikte Artı 1 TV’nin kuruluş sürecini anlattı. Artı 1 TV projesine sermaye ararken Prof. Dr. Burhan Şenatalar ve Murteza Çelikel’in yönlendirmesiyle, eski DİSK Genel Genel Sekreteri Mehmet Ertürk’ün iş adamı olan oğlu Altan Ertürk ile görüştüklerini aktardı. Altan Ertürk ile Mollaveisoğlu ve Prof. Dr. Haluk Şahin gibi isimlerinde tanıklığında yaptığı buluşmalarda üç soru yönelttiğini vurgulayan Dündar, bu konuları, “Editoryal bağımsızlığımıza karıştırmayız, bilmediğimiz başka bir ortağın var mı, kanalda çalışacakların bir yıllık ücretlerini karşılayacak kaynağın var mı” olarak aktardı. 

Ertürk’ün başka bir ortağı olmadığını, ücretleri karşılayacak mali kaynağa sahip olduğunu ve editoryal bağımsızlık sözü verdiğini aktaran Dündar ile Mollaveisoğlu, kanalın 2013 yılında Gezi olaylarını en iyi veren mecra olduğunun altını çizdiler. 

Gezi süreci ile başka bazı haberlerde ‘patrondan müdahale gelmeye başladığını’ vurgulayan Mollaveisoğlu, bu nedenle tartıştığı Altan Ertürk’ün, kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini yaptığı kanaldan kendisini attığını aktardı. 

Dündar da, kendilerinden habersiz Mustafa Hoş’un işine son verdiği için Altan Ertürk’ün yanına gittiğini, tepkisine itiraz görmediğini, aksi halde Ertürk’e ‘kafa atacağını’ anlattı. 

‘Ayrıldıktan sonra öğrendik’ 

Dündar ile Mollaveisoğlu, ücretleri de ödemeyen Altan Ertürk’ün editoryal sürece müdahalelerinin ardından kanaldan ayrıldıklarını aktardılar. Dündar, kanaldan 80 bin liralık alacağı için dava bile açmadığını sözlerine ekledi. 

Ayrıldıktan sonra, Artı 1 TV’nin arkasında, halen ABD’de açılan kara para davasında Sezgin Baran Korkmaz’la birlikte yargılanan Ekim Alptekin’in çıktığını öğrendiklerini açıklayan Dündar ve Mollaveisoğlu, Altan Ertürk’ün bu durumu kendilerinden sakladığının altını çizdiler, o sıralarda sadece Kars’taki bazı yerel haberlerde adı geçen Sezgin Baran Korkmaz’ın adının bile duyulmadığını vurguladılar. 

Mollaveisoğlu, Artın 1 TV’nin arkasında, Sezgin Baran Korkmaz’a ait Mega Varlık Yönetimi şirketinde de yönetici olan Alptekin’in bulunduğunu kanaldan ayrıldıktan sonra öğrendiklerini vurgularken, “Bunu öğrenince Türkiye Gazeteciler Sendikası’na giderek, ‘Bu arkadaş bizi dolandırdı, kanalı gasp etti, emeğimizle kurduğumuz kanala çöktüler. Bu adamın (Altan Ertürk) arkasında Ekim Alptekin diye biri varmış. Biz bunu tanımıyoruz’ dedim, sendikada açıklamam var, kayıtlarda var” dedi. 

Dündar da, ‘bu gerçekleri en iyi bilecek kişi konumunda’ bulunduğunu vurguladığı Özdil’den ‘hayatı boyunca sırtından yediği en büyük hançeri yediğini’ söyledi. ‘Ağlamamak için kendisini zor tuttuğunu’ anlatan Dündar, Özdil için “Yazıklar olsun sana. Çok ayıp. Kim ise açık açık yazacaksın kardeşim, ima etmeyeceksin, insanları töhmet altında bırakmayacaksın. Sana ‘kardeşim’ dedim. Adam değilmişsin. Değersizsin. Cenazeme bile gelmeyeceksin. Karşıma çıkarsan fena yaparım” gibi ifadeler kullandı. 
Dündar, tavrının nedenini sorgularken Yılmaz Özdil için, “İsmail Saymaz’a takmış kafayı” ifadesini de kullandı. 

Özdil’den yanıt: Neticede kiminmiş? 

Mollaveisoğlu, program sırasında bir ara Özdil’in bağlanacağını anons etti. Ancak ilerleyen dakikalarda Özdil programa bağlanmadı. O sırada programa bağlanan duayen tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen, Dündar’ın yanında olduğunu vurguladı.

(Medyaradar, Medya Günlüğü)

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/udundar-arti-1-tvde-mudahaleler-olunca-ayrildik-39349