Cemre Kadıköy'e düştü

Cemre Kadıköy'e düştü

24 Şubat 2020 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray rakiplerinin birbirleriyle oynadığı haftada "dünya derbisi" diye nitelendirilen Fenerbahçe karşısına çıkarken galibiyet hedefinden çok Fatih Terim’in takımı psikolojik olarak nasıl hazırlayacağı merak ediliyordu. Ortada yirmi senelik bir saltanat varken takımı psikolojik olarak hazırlamak hiç kolay bir iş değildi. Savaşı kazanan Terim ve öğrencileri şampiyonluk yolunda çok önemli bir üç puan elde etti. 

Maça beklenenin aksine sakin başlayan Galatasaray alışılagelmiş hızlı pas oyunu ile Fenerbahçe’nin saha avantajıyla yaratmak istediği baskıyı kırarak oyunun her bölgesinde doğru oynadı ve rakibine pozisyon şansı tanımadı. İlk yarıda penaltı pozisyonu harici kaleye gelmekte zorlanan Fenerbahçe, öne geçtikten sonra psikolojik olarak rahatlamış olacak ki, oyunun kontrolünü tamamen Galatasaray’a bıraktı. Özellikle İsla’nın kanadını çok iyi analiz eden sarı kırmızılı ekip Saracchi – Onyekuru önderliğinde sol kanadı etkili kullandı. Maç boyunca sol kanattan sayısız fırsat yakalayan Cimbom biraz daha becerikli olsa ortaya çok farklı bir sonuç çıkabilirdi. Özellikle Lemina’nın sakatlığıyla beraber Galatasaray’ın orta sahada neler yapacağı merak konusuydu.

Formda olan Emre Akbaba yerine tercih edilen Belhanda, her ne kadar izleyenleri korkutmuş olsa da Faslı yıldız yapılması gereken her şeyi yaptı ve sergilediği performans ile maç boyunca Seri’nin yükünü hafifleterek pas bağlantısını sağlamasına yardımcı oldu. Galatasaray maçın başından sonuna kadar oyun disiplininden kopmadan oynadı. Cimbom aldığı bu galibiyetle şampiyonluk yolundaki en büyük favori. Önümüzdeki haftalarda ligde açık ara farkla zirvede olacağını düşünüyorum.   

Fenerbahçe için Luis Gustavo – Emre Belözoğlu – Garry Rodriguez’in olmayışı ve Ersun Yanal’ın yanlış kadro tercihi sarı lacivertli ekibin oyunu istediği ölçüde oynayamamasına sebep oldu. Sezon başında yönetimden her türlü desteği almasına rağmen başarılı olamayan Yanal, benim için mağlubiyetin bir numaralı sorumlusu. Kadroda iki tane stoper olmasına rağmen iki haftadır maça Jailson ile başlayan tecrübeli teknik adam kendi sonunu kendi hazırladı diyebiliriz.  Özellikle kadroda Tolgay Arslan ve Tolga Ciğerci tercihini görünce gerçekten çok şaşırdım. Sezon başından beri dört maç üst üste oynamayan Tolgay Arslan böylesine önemli bir maçta nasıl kadroda olur, gerçekten akıl işi değil. İki oyuncu da maç boyunca çok etkisiz bir oyun ortaya koydu. Tolgay yerine Mehmet Ekici tercih edilse Fenerbahçe adına her şey daha farklı olabilirdi. İkinci yarıda kaleye sadece üç isabetli şut gönderen Fenerbahçe’nin iki şutu oyuna son dakikalarda giren Ekici'den geldi. Fenerbahçe artık şampiyonluğa havlu attı. Yirmi yıllık geleneğinin bitişinin Ali Koç dönemine denk gelmiş olması sarı lacivertliler için büyük şanssızlık. Alınan bu mağlubiyet muhtemelen Ersun Yanal’ın sonu olacaktır. Sezonu böylesine psikolojik baskı altında bitirmek Fenerbahçe için epey zor olacak. Açıkçası taraftarın ikiye bölüneceği kanaatindeyim. Fenerbahçeli yöneticileri oldukça zor günler bekliyor.