Çavuşoğlu'na 'Kalaşnikof'lu yanıt

Çavuşoğlu'na 'Kalaşnikof'lu yanıt

2 Kasım 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki ayrılıkçılara karşı Bayraktar TB2 SİHA’ları kullanmasıyla ilgili açıklamasına Rus medyası ünlü Kalaşnikof tüfeğiyle örneğiyle yanıt verdi. 

TV Tsentr, Çavuşoğlu'nun Roma'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde Rus muhabirin sorusuna verdiği yanıtı değerlendirdi. Dışişleri Bakanı, "Bir ülke, bizden, başka bir ülkeden almışsa o silah daha fazla Türk ya da Rus ya da Ukrayna silahı olarak anılamaz. Bir devlet bizden bunu satın alıyorsa, o daha fazla Türk ürünü değildir. Belki Türkiye’de üretilmiş olabilir ama Ukrayna’ya ait. Türkiye bununla suçlanamaz” demişti. 

Rus televizyonundaki yorumda, "Gözlemcilere göre bu açıklama, garip. Çünkü bütün dünyada silahlar geliştirildiği ve üretildiği ülkenin adıyla anılıyor. Örneğin, üretimi dünyanın çeşitli ülkelerinde lisansla yapılan ünlü Kalaşnikof  tüfeği her zaman Sovyet silahı olarak adlandırıldı. Bugün de Rus silahı olarak anılıyor " denildi.

AK-47 olarak da bilinen Kalaşnikov 1945 yılında Sovyet mühendis Mihail Kalaşnikov (manşetteki küçük fotoğraf) tarafından tasarlandı ve şu ana kadar 100 milyondan fazla üretildi.

Ukrayna'nın Türk Bayraktar TB2 SİHA’ları kullanmasıyla ilgili haberler, Rus medyasının gündeminde kalmaya devam ediyor. Rusya'nın uluslararası haber ajansı Rossiya Segodnya'nın Genel Müdürü ünlü Rus gazeteci Dmitriy Kiselyov, Ukrayna'nın bu olayla provokasyon yaptığını söyledi.

TV Tsentr sunucusu, siyasi uzman Dmitri Kulikov da, konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sorulması gerektiğini belirterek, "Rusya, Erdoğan'a Ukrayna'ya Bayraktar gönderme diyebilir mi" diye sordu.

Etiketler:  Rusya