Can Dündar'ın sitesine kapama

Can Dündar'ın sitesine kapama

17 Haziran 2020 Çarşamba  |   Günlük

MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin davada hakkında yakalama kararı bulunan gazeteci Can Dündar'a ait, internetten yayın yapan "Özgürüz Radyo" ve "ozguruz20.org" internet sitesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) devreye girmesiyle, mahkeme tarafından erişime kapatıldı.  

RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, internetten yayın yapan radyo ve televizyonların düzenlenmesi ve denetlenmesi görevi, Kurula verildikten sonra İzleme ve Değerlendirme Dairesinde kurulan özel ekip, kaçak yayınları takibe aldı. 

Yapılan takip sonucunda hakkında yakalama kararı bulunan Dündar'ın yayın yönetmeni olduğu tespit edilen "ozguruz20.org" sitesi kapatıldı. 

Sitede "Özgürüz Radyo" ismi altında, canlı ve bir yayın akış çizelgesine bağlı 'kaçak radyo yayını' yapıldığını öne süren RTÜK, konuyu mahkemeye taşıdı.  

İnceleme sonrası mahkeme, ilgili radyo yayınının durdurulmasına karar verdi ve internet sitesine erişim engeli getirdi. 

Dündar karara tepkisini Twitter hesabından şöyle paylaştı:

"İlk değil bu, son da olmayacak, belli… 1930’larda Türkiye’ye gelen Alman demokratlarının yayınlarını da Nazi hükümeti engellemeye çalışmıştı. Hatırlarım:12 Eylül sansüründe BBC Türkçe’den, Köln Radyosu’ndan haber almaya çalışırdık; askeri cunta, onları yasaklamak isterdi. Sıra AKP rejiminde...Türkiye’de medyayı tamamen kuşatma altına aldıklarını düşünerek 1930’larda Nazilerin Almanya’da, 1980’lerde askerlerin Türkiye’de yaptığını yapmayı deniyorlar. Nafile! Günümüzün teknolojik imkanları ve bizlerin kararlılığıyla aşılmayacak engel yok."

(Medyaradar, Medya Günlüğü)